VIDEO Meci de poveste în Brazilia, cu un Marcelo fabulos! Cu doi eliminați și condusă cu 3-1, Fluminense a reușit egalarea în finalul partidei cu Corinthians

Fluminense Copa Libertadores Corinthians Felipe Melo marcelo Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 12:26
Data actualizarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 13:56

Fluminense va juca luna viitoare finala Copa Libertadores cu Boca Juniors.

Finalista din Copa Libertadores Fluminense (ultimul act îl va juca pe 4 noiembrie, cu Boca Juniors) a avut un meci de poveste în ultima etapă, a 27-a, din campionatul Braziliei.

În meciul disputat în noaptea de joi spre vineri cu Corinthians, Fluminense a fost condusă cu 2-0 și 3-1, a avut apoi doi eliminați pentru cumul de cartonașe galbene, însă în cele din urmă a reușit pe final o egalare nesperată.

Yuri Alberto (10 și 27) și Fabio Santos (32 - din penalty), respectiv Vinicius Lima (22) au stabilit scorul primei reprize, 3-1, după care același Vinicius Lima a redus din diferență (56).

Felipe Melo, titular la 40 de ani la Fluminense

A urmat mai întâi eliminarea lui Thiago Santos (65), pentru cumul de cartonașe galbene primite pe banca de rezerve (!), apoi și eliminarea, tot pentru cumul și tot după ce a ajuns schimbat pe bancă, a titularului Felipe Melo (71), veteranul de 40 de ani cu Fiorentina, Juventus Torino sau Inter Milano în CV.

În inferioritate numerică, Fluminense, cu un Marcelo extraordinar, a reușit totuși egalarea, prin Jhon Arias, columbianul marcând în minutul 84 pentru scorul final, 3-3.

În clasament, Fluminense este pe locul 9, la două puncte de pozițiile de Copa Libertadores, în timp ce Corinthians are emoții cu retrogradarea (locul 13, 32 de puncte, la două puncte peste prima poziție de ligă secundă, ocupată acum de Santos).