Fotbal extern

VIDEO Auf Wiedersehen! Haaland a marcat la ultimul său meci pentru Borussia

Atacantul norvegian s-a transferat de la Dortmund la Manchester City, cu care a semnat pe cinci sezoane.

Data publicarii: Duminica 15 Mai 2022, 08:28
Data actualizarii: Duminica 15 Mai 2022, 13:12

Atacantul norvegian Erling Haaland a marcat un gol la ultimul său meci în tricoul Borussiei Dortmund, înaintea transferului său la Manchester City, în partida câştigată pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Hertha Berlin, sâmbătă în etapa a 34-a (ultima) a campionatului de fotbal al Germaniei.

Hertha a deschis scorul în prima repriză, prin algerianul Ishak Belfodil (18 din penalty), însă Borussia a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Haaland, care a trimis la rândul său balonul în plasă tot în urma unei lovituri de la 11 m. Gazdele au obţinut victoria graţie reuşitei lui Youssoufa Moukoko, din minutul 84.

Aceasta a fost al 22-lea gol marcat de Erling Haaland în actuala ediţie din Bundesliga şi al 86-lea în 89 de meciuri disputate în toate competiţiile alături de Borussia Dortmund, după transferul său de la RB Salzburg, în 2019.