Anchetă deschisă de UEFA după ce portarul lui Sevilla a fost atacat pe teren, la Eindhoven

Marko Dmitrovic PSV Eindhoven Sevilla Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 25 Februarie 2023, 13:11
Data actualizarii: Sambata 25 Februarie 2023, 13:18

UEFA a anunţat sâmbătă că a deschis o anchetă după ce portarul sârb al echipei spaniole Sevilla, Marko Dmitrovic, a fost atacat de un fan al echipei PSV Eindhoven chiar pe teren, joi seara, în partida dintre cele două formaţii din cadrul Europa League, partidă câştigată de PSV cu 2-0.

UEFA nu a comentat nimic pe marginea deschiderii anchetei.

Dmitrovic, care s-a ales cu o vânătaie pe gât după incident, a cerut UEFA să intervină. „Nu am crezut niciodată că mi se va întâmpla aşa ceva. Mă abţin să zic ce aş fi vrut să-i fac acelui huligan. E păcat că aşa ceva se întâmplă chiar pe terenul de fotbal, UEFA trebuie să ia măsuri”.

Un spectator de la meciul PSV Eindhoven - FC Sevilla (2-0), disputat joi în Europa League la fotbal, a pătruns pe terenul stadionului Philips în minutele de prelungire şi l-a atacat pe portarul echipei iberice, Marko Dmitrovic, care, cu sânge rece, l-a doborât la pământ şi l-a imobilizat înainte de intervenţia personalului de securitate.

Incindentul, petrecut în minutul 90+2, la scorul de 1-0 pentru olandezi, nu a avut însă urmări şi portarul sârb a reluat jocul. PSV Eindhoven s-a impus cu 2-0 în final, dar Sevilla s-a calificat în optimi graţie victoriei cu 3-0 din tur.

Arbitrul italian Daniel Orsato şi jucători de la ambele echipe s-au apropiat de careul formaţiei Sevilla pentru a se interesa de starea lui Dmitrovic, care i-a spus arbitrului că nu a avut nicio problemă, aşa că un minut mai târziu meciul s-a reluat.

După meci, Dmitrovic a povestit că spectatorul l-a împins iniţial din spate, dar a reuşit apoi să-l doboare la pământ şi să-l imobilizeze: „Un fan a venit şi m-a împins din spate, cu siguranţă era cineva care era beat şi supărat de evoluţia jocului. Am reuşit să-l prind şi să-l arunc la pământ, până a intervenit securitatea (stadionului). Nu înţeleg cum se întâmplă aşa ceva, nu e niciodată frumos să vezi asta în fotbal şi sper că acest incident să fie sancţionat”.