Brazilia Cupa Mondiala Germania Fotbal extern Brazilia 1-7 Germania! 8 ani de la cea mai dură înfrângere de pe teren propriu a sud-americanilor
Dragos-Stefan Soneriu
Data publicarii: Vineri 08 Iulie 2022, 08:52
Data actualizarii: Vineri 08 Iulie 2022, 09:18

Pe 8 iulie 2014, Germania învingea cu scorul de 7-1 pe Brazilia în semifinala Cupei Mondiale.

Atât Brazilia, cât și Germania au ajuns în semifinale cu un record de invincibilitate în competiție. În sferturile de finală, brazilienii l-au pierdut pe atacantul Neymar din cauza accidentării, iar fundașul și căpitanul Thiago Silva din cauza cumulului de cartonașe galbene.

În ciuda absenței acestor jucători, era de așteptat un meci strâns, având în vedere că ambele echipe au avut rezultate comparabile pe tot parcursul turneului. De asemenea, ambele erau considerate două dintre cele mai mari forțe tradiționale ale Cupei Mondiale, împărțind opt turnee câștigate. Cele două s-au întâlnit anterior în finala Cupei Mondiale din 2002, acolo unde Brazilia a câștigat cu scorul de 2-0.

• Brazilia 1-7 Germania! 8 ani de la cea mai dură înfrângere de pe teren propriu a sud-americanilor

Acest meci s-a încheiat însă cu o înfrângere șocantă pentru Brazilia. Germania conducea deja cu 5–0 în minutul 29, cu patru goluri marcate în șase minute, iar ulterior a adus scorul la 7–0 în a doua repriză. Brazilia a marcat un gol de consolare în ultimul minut, încheind meciul cu 7–1. Germanul Toni Kroos a fost ales omul meciului.

Partida a marcat mai multe recorduri ale turneului mondial. Această victorie a Germaniei reprezintă cea mai mare diferență de scor din istoria semifinalelor Campionatului Mondial de Fotbal. Germania a depășit Brazilia ca echipa cu cel mai mare punctaj din istoria turneelor ​​de Cupă Mondială și a devenit prima „națională” care ajunge la opt finale ale Cupei Mondiale. Miroslav Klose a marcat al 16-lea gol din carieră la Cupa Mondială și l-a depășit pe brazilianul Ronaldo ca marcator record al turneului. Înfrângerea Braziliei a întrerupt seria lor de 62 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu în meciuri competitive.

Reacția brazilienilor

După ce Germania a marcat al cincilea gol prin ​​Khedira, Neymar, care urmărea meciul în casa lui din Brazilia, în Guarujá, și-a oprit televizorul și a plecat să joace poker. Selecționerul Braziliei, Luiz Felipe Scolari , a spus că rezultatul a fost „cea mai dureroasă înfrângere de vreodată a unei echipe braziliene” și și-a acceptat toată responsabilitatea pentru înfrângere. Acesta a numit-o „cea mai proastă zi din viața mea”, și a demisionat imediat după turneu.

Căpitanul David Luiz și portarul Júlio César au oferit scuze oamenilor din Brazilia. Fred, care a fost huiduit de fanii brazilieni în timpul meciului, a spus că a fost cea mai gravă înfrângere din cariera lui. [Ulterior, el și-a anunțat retragerea din fotbalul internațional în urma turneului. Recuperându-se în urma accidentării, Neymar și-a exprimat sprijinul pentru colegii săi și, în ciuda scorului de 7-1, a spus că este mândru că face parte din echipă.

Recordurile germanilor

• Au devenit echipa cu cel mai mare punctaj din istoria Cupei Mondiale

• A egalat cea mai proastă înfrângere din istoria Braziliei (6:0, în 1920, împotriva Uruguayului)

• A obținut cea mai mare victorie din semifinalele unei Cupe Mondiale (ultima a fost 6:1)

• Klose a devenit cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale (preluând primul loc de la Ronaldo)

• A marcat 4 goluri în 6 minute și 5 în 29 de minute. Nicio echipă nu a făcut asta vreodată la o Cupă Mondială.

• A marcat la fel de multe goluri câte a primit Brazilia în ultimele 9 meciuri ale Cupei Mondiale la un loc.

• Prima înfrângere oficială a Braziliei acasă din 1975.

• A devenit echipa cu cele mai multe apariții în finala Cupei Mondiale (8), după ce a fost la egalitate cu Brazilia la 7.