Reacția lui George Russell după ce și-a adjudecat Marele Premiu de la Sao Paulo (Brazilia)

George Russell a câștigat Marele Premiu de la Sao Paulo (Brazilia).

Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 14 Noiembrie 2022, 22:32
Data actualizarii: Luni 14 Noiembrie 2022, 22:31

George Russell și-a asigurat prima poziție în clasament și și-a trecut în CV prima cursă de Formula 1 câștigată în istoria sa de pilot. Britanicul a asigurat, totodată, prima victorie pentru echipa la care evoluează de la începutul anului 2017, Mercedes, unde primează Lewis Hamilton, în acest sezon competițional.

„Ce sentiment tare”, a spus Russell, conform Sky Sports. „A fost ca un rollercoaster emoțional acest sezon. Cursa a fost grea, dar m-am simțit în control. Lewis (n.r. Hamilton) a fost foarte rapid și când am văzut monopostul de siguranță, mi-am dat seama că va fi un sfârșit foarte dificil, m-a pus în presiune. Nu am cuvinte”, a continuat câștigătorul Marelui Premiu de la Sao Paulo.

• George Russell are nouă podiumuri, odată cu victoria din Brazilia
  • În 2018, Russell a câștigat coroana Formulei 2
  • Echipa Mercedes a semnat cu pilotul în 2017

Cum a arătat TOP10 la MP de la Sao Paulo (Brazilia)

Ce urmează în Formula 1

Ultima cursă din sezonul 2022 va fi pe 20 noiembrie pe circuitul Yas Marina din Ias Island, din Abu Dhabi. În stagiunea trecută, Max Verstappen a fost cel care a câștigat cursa pe circuitul respectiv, reușind, astfel, să-și securizeze titlul de campion mondial.

În sezonul actual, Verstappen a cucerit deja titlul. Neerlandezul a câștigat 14 curse și și-a asigurat și un record mondial, devenind pilotul cu cele mai multe circuite terminate pe prima poziție.