Mos Niculae in Stefan cel Mare: Dinamo 2-1 Sturm Graz! Vezi rezumat!

Data publicarii: Joi 03 Decembrie 2009, 23:52
Data actualizarii: Vineri 04 Decembrie 2009, 00:53

Dinamo este singura echipa din Romania care a reusit sa castige in etapa a 5-a de Europa League. Elevii lui Talnar au reusit in 10 oameni prima victorie acasa dupa 3 ani in cupele europene. Dinamo are nevoie acum de un 2-1 acasa la Panathinaikos.

Gazdele au marcat prin Niculae '43, '57, iar oaspetii au punctat prin Sonnleitner '4.

In minutul 3 al partidei, austriecii au ratat un penalti acordat pentru un hent al lui Rus in careu: Muratovici a executat slab, iar portarul dinamovist Emilian Dolha a respins.

Un minut mai tarziu, Sonnleitner a deschis scorul cu o lovitura de cap, dupa un corner executat de pe partea stanga.

Dinamo a egalat cu doua minute inaintea pauzei, scor 1-1, cand atacantul Marius Niculae a sutat din apropierea liniei de fund, de pe partea stanga, iar portarul Christian Gratzei si-a trimis, cu cotul, mingea in poarta.

Formatia bucuresteana a jucat in inferioritate numerica din minutul 43, cand Laurentiu Rus a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

In minutul 57, scorul a devenit 2-1. Bostina a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, centrand in careu, iar Marius Niculae l-a invins pe Gratzei, cu o lovitura pe cap, din 5 metri, tot de pe partea stanga.

Dinamo Bucuresti: 12. Dolha - 14. Molinero, 30. Tamas, 4. Moti, 2. Diabate - 22. Torje (5. Kone '58), 6. Rus, 8. Bostina, 20. Ad. Cristea - 17. An. Cristea (18. L. Goian '84), 9. Niculae (99. Niculescu '90+2). Antrenor: Cornel Talnar.

SK Sturm Graz: 1. Gratzei - 4. Sonnleitner (13. Jantscher '61), 5. Feldhofer, 23. Schieldenfeld, 20. Prettenhaler - 17. Ehrenreich, 7. Hlinka, 10. Muratovic (28. Beichler '67), 9. Bukva - 26. Weinberger (8. Hölzl '77), 30. Lavric. Antrenor: Franco Foda.

Cartonase galbene: Rus '3, '43, Moti '67, Molinero '76 / Schieldenfeld '8, Feldhofer '33, Prettenhaler '57, Ehrenreich '84
Cartonas rosu: Rus '43
Arbitri: Bruno Miguel Duarte Paixao (centru) - Bertino Cunha Miranda, Alfredo Augusto Fernandes Braga (asistenti) - Joao Francisco Lopez Ferreira, Bruno Alexandre Silva Esteves (asistenti aditionali) - Pedro Jorge Carvalheiro Henriques (rezerva) - toti din Portugalia.

Delegat UEFA: Carmelo Bartolo (Malta)
Observator de arbitri: Giancarlo Dal Forno (Italia)

La meci au asistat in jur de 3.000 de spectatori, dintre care aproximativ 200 de fani ai oaspetilor.