Feyenoord a fost exclusa 1 an din Europa doar pentru torte!

Dinamo Feyenoord Rotterdam Slovan Liberec Europa League
Data publicarii: Vineri 21 August 2009, 10:21
Data actualizarii: Vineri 21 August 2009, 13:29

Feyenoord a fost exclus din editia 2006/2007 a Cupei UEFA in urma unor incidente provocate de fanii echipei olandeze la Nancy, aceasta sanctiune survenind in urma unui apel facut chiar de forul european la propria Comisie de Disciplina, care hotarase pedepse prea blande.

Acest caz ar putea fi luat in considerare intr-un istoric al sanctiunilor dictate de UEFA dupa incidente petrecute la partide din cupele europene, asa cum s-a intamplat si joi, la meciul Dinamo-Slovan, disputat in preliminariile Ligii Europa (fosta Cupa UEFA) si intrerupt definitiv in minutul 88, dupa ce fanii "alb-rosii" au intrat pe teren.

In 30 noiembrie 2006, dupa ce au provocat o serie de incidente in centrul orasului Nancy, huliganii olandezi au produs pagube importante si pe stadion, la meciul Nancy - Feyenoord. Partida a fost intrerupta in minutul 79, dupa ce suporterii olandezi au spart un gard despartitor intre sectorul lor si cel al fanilor locali si au aruncat cu scaune in teren. Crainicul arenei a solicitat spectatorilor francezi sa paraseasca stadionul si in tribune au ramas doar suporterii olandezi, incadrati de fortele de ordine.

Acestea din urma au lansat grenade lacrimogene pentru a-i potoli pe fanii olandezi. Aproximativ 2.000 de suporteri ai echipei Feyenoord au fost prezenti la Nancy, intre care 500 sau 600 de huligani, potrivit unor estimari a politiei. Partida s-a reluat abia dupa aproximativ jumatate de ora si, in final, Nancy a castigat cu scorul de 3-0.

Cu o saptamana inainte, un suporter olandez a varsat continutul unui pahar de bere pe jucatorul norvegian al formatiei Blackburn, Gamst Pedersen, la meciul de la Rotterdam, iar UEFA a amendat gruparea Feyenoord cu 12.500 de euro.

In 7 decembrie 2006, Comisia de Disciplina a UEFA a hotarat ca echipa Feyenoord sa dispute doua meciuri cu usile inchise, sanctiune cu suspendare timp de trei ani, si sa plateasca o amenda de 200.000 de franci elvetieni (aproximativ 130.000 de euro), in urma incidentelor de la Nancy.

Forul european a considerat sanctiunile prea blande si a contestat decizia propriei comisii, in conformitate cu articolul 50 din Regulamentul Disciplinar, potrivit caruia "partile direct implicate si UEFA au dreptul la apel". Comisia de Apel a UEFA a decis, in 19 ianuarie, sa excluda gruparea Feyenoord Rotterdam din editia 2006/2007 a Cupei UEFA si sa injumatateasca amenda de 200.000 de franci elvetieni.

Si Feyenoord a facut apel la decizia initiala a Comisiei de Disciplina, dar acesta a fost respins, gruparea olandeza fiind somata sa contacteze clubul AS Nancy pentru achitarea pagubelor provocate de suporteri.
Ulterior, clubul olandez s-a adresat la TAS, contestand excluderea din Cupa UEFA, dar a pierdut procesul.

Feyenoord Rotterdam era calificata in 16-imile de finala ale Cupei UEFA, faza a competitiei in care urma sa intalneasca echipa Tottenham Hotspur. UEFA a hotarat ca formatia engleza sa mearga in optimi fara a mai disputa vreun meci.

Un alt caz cu incidente grave provocate de suporteri s-a petrecut in 2007, in Bosnia Hertegovina si s-a soldat cu eliminarea din Cupa UEFA a echipei Partizan Belgrad.
Comisia de Discplina a UEFA a decis, la data de 26 iulie 2007, excluderea echipei Partizan din competitie, din cauza incidentelor pe care suporterii formatiei belgradene le-au provocat la meciul cu NK Zrinjski din Bosnia, din prima mansa a turului I preliminar al Cupei UEFA, disputat in 19 iulie 2007.

Meciul de la Mostar a fost intrerupt timp de zece minute in prima repriza din cauza ciocnirilor dintre suporterii celor doua formatii. La finalul partidei suporterii celor doua echipe s-au batut din nou, in afara stadionului. Douazeci si sapte de politisti si noua suporteri au fost raniti in altercatiile ce au avut loc dupa meciul castigat de Partizan Belgrad cu scorul de 6-1.

Clubul din Belgrad a fost si amendat cu suma de 50.000 de franci elvetieni, aproximativ 30.000 euro.

Arbitrul austriac Thomas Einwaller a decis, joi, intreruperera meciului Dinamo - Slovan Liberec, din prima mansa a play-off-ului Ligii Europa, in minutul 88, la scorul de 0-2, dupa ce suporterii de la Peluza Catalin Haldan au patruns pe pista de atletism din jurul terenului.

In minutul 86, un suporter al echipei Dinamo a intrat pe teren. El a iesit de pe teren, fiind urmarit de stewarzi, insa suporterul a ajuns din nou la marginea terenului, fiind in cele din urma oprit de fortele de ordine.

Dupa imobilizarea acestuia, suporterii de la Peluza Catalin Haldan au rupt gardul despartitor si au pastruns pe pista de atletism a stadionului din Bulevardul Soseaua Stefan cel Mare si pe teren, iar arbitrul a fluierat sfarsitul meciului si a trimis jucatorii la vestiare. In drum spre vestiare, fanii de la Tribuna a II-a au aruncat cu obiecte inspre jucatori.

Faptul ca fanii dinamovisti sunt recidivisti poate agrava sanctiunea pe care UEFA o va stabili in cazul gruparii "alb-rosii". La 25 septembrie 2008, UEFA a avertizat si a amendat cu suma de 20.000 de franci elvetieni clubul FC Dinamo pentru incidentele produse de suporterii "alb-rosii" la partida din deplasare cu NEC Nijmegen, din prima mansa a turului intai al Cupei UEFA.