Cum scapa Dinamo: UEFA nu a exclus trei echipe la care s-au petrecut incidente asemanatoare!

Dinamo Europa League Slovan Liberec Europa League
Data publicarii: Vineri 21 August 2009, 08:30
Data actualizarii: Vineri 21 August 2009, 09:00

UEFA nu a exclus din competitiile europene formatiile gazda in trei cazuri soldate cu incheierea partidei inainte de minutul 90, asemanatoare cu meciul Dinamo-Slovan, intrerupt in urma unor incidente, forul european dictand de fiecare data numai meci pierdut, amenda si suspendarea terenului.

Comisia de Disciplina a UEFA a stabilit, in 2005, ca stadionul echipei Internazionale Milano sa fie suspendat pentru patru meciuri in cupele europene dupa incidente aemanatoare cu cele petrecute la partida Dinamo - Slovan Liberec, intrerupta in minutul 88, dupa ce fanii au intrat pe teren.

Meciul Internazionale Milano - AC Milan, disputat in 13 aprilie 2005, in mansa secunda a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, a fost suspendat, in minutul 75, la scorul de 0-1, in urma incidentelor provocate de suporterii gazdelor.

Meciul a fost intrerupt pentru prima oara in minutul 73, dupa ce, in urma unui gol anulat de arbitrul Markus Merk echipei Inter Milano, suporterii interisti au aruncat pe teren cu sticle, fumigene si alte obiecte. O fumigena l-a lovit chiar in spate pe portarul echipei AC Milan, Dida. Partida a fost suspendata pentru aproximativ 25 de minute, timp in care jucatorii celor doua echipe au asteptat decizia la vestiare. Merk a hotarit ca intalnirea sa continue, dar dupa aproximativ doua minute de joc, fanii gazdelor au inceput sa arunce din nou cu fumigene pe teren, moment in care arbitrul a decis suspendarea definitiva a partidei.

"Echipa Inter Milano va disputa urmatoarele sase meciuri de pe teren propriu in cupele europene cu portile inchise. Dintre cele sase meciuri, ultimele doua vor intra sub incidenta articolului 15 bis din regulamentul UEFA privind existenta unei perioade de proba de trei ani. Aceasta inseamna ca, in cazul producerii unor noi incidente in aceasta perioada de proba, Comisia de Disciplina poate decide ca pe linga sanctiunile impuse in cazul celei de-a doua incalcari a regulamentului sa fie executate si aceste doua meciuri", a decis atunci UEFA.

De asemenea, comisia UEFA a hotarat ca Inter Milano sa piarda la "masa verde" intalnirea cu AC Milan, cu scorul de 0-3, formatia pregatita atunci de Carlo Ancelotti calificandu-se astfel in semifinale cu scorul de 5-0. In plus, gruparea Inter a fost amendata cu suma de 300.000 de franci elvetieni (190.000 de euro).

In 2007, la meciul Danemarca-Suedia din preliminariile Euro 2008 s-a inregistrat un alt incident asemanator. Arbitrul german Herbert Fandel a decis sa opreasca partida cu un minut inainte de incheiere, la scorul de 3-3, dupa ce a fost lovit de un suporter. Incidentul s-a produs dupa ce jucatorul echipei Danemarcei, Christian Poulsen, a fost eliminat inainte de finalul meciului, pentru ca l-a faultat pe atacantul Markus Rosenberg in careu. Herbert Fandel a dictat penalti pentru Suedia, dar inainte ca lovitura sa fie executata, un suporter danez a intrat pe teren si l-a lovit pe arbitru. Fandel a fluierat imediat finalul meciului contand pentru grupa F a preliminariilor Euro-2008 si a parasit terenul. Imediat dupa acest incident, alti doi suporteri au reusit sa intre pe teren.

Initial, UEFA a decis sa acorde Suediei victoria, cu scorul de 3-0, si sa amendeze cu 100.000 de franci elvetieni Danemarca. De asemenea, nationala daneza ar fi trebuit sa dispute urmatoarele patru meciuri de pe teren propriu la cel putin 250 de kilometri de Copenhaga, dintre acestea primul cu portile inchise.

Federatia daneza a facut apel, iar UEFA a revenit asupra sanctiunilor impuse. Comisia de Apel a UEFA a redus astfel atat numarul meciurilor pe care Danemarca trebuia sa le dispute pe teren neutru, de la patru la doua, cat si distanta minima fata de Copenhaga a locurilor unde putea juca nationala partidele de pe teren propriu cu Liechtenstein si Spania - de la 250 la 140 de kilometri.

Comisia de Apel a confirmat rezultatul omologat anterior, de 3-0 pentru Suedia, dar a redus amenda decisa in cazul federatiei daneze de la 100.000 de franci elvetieni la 50.000.

Partida AS Roma - Dinamo Kiev, din 15 septembrie 2004, din grupa B a Ligii Campionilor, a fost suspendata, la scorul de 1-0 pentru oaspeti, dupa ce arbitrul suedez al intilnirii, Anders Frisk, a fost lovit la cap de un obiect aruncat din tribuna, dupa disputarea primei reprize. In momentul in care arbitrii si jucatorii celor doua echipe se indreptau spre vestiare, Frisk a fost lovit de o moneda aruncata din tribuna. Frisk a avut nevoie de ingrijiri medicale, iar decizia privind suspendarea meciului a fost luata dupa aproximativ 50 de minute de la terminarea primei reprize. La aceasta partida observator de joc a fost presedintele FRF, Mircea Sandu

Comisia de Disciplina a UEFA a decis ca formatia AS Roma sa piarda, cu scorul de 0-3, meciul cu Dinamo Kiev, iar stadionul echipei italiene a fost suspendat pentru doua meciuri in cupele europene.
Arbitrul austriac Thomas Einwaller a decis, joi, intreruperera meciului Dinamo - Slovan Liberec, din prima mansa a play-off-ului Ligii Europa, in minutul 88, la scorul de 0-2, dupa ce suporterii de la Peluza Catalin Haldan au patruns pe pista de atletism din jurul terenului.

In minutul 86, un suporter al echipei Dinamo a intrat pe teren. El a iesit de pe teren, fiind urmarit de stewarzi, insa suporterul a intrat din nou la marginea terenului, fiind in cele din urma oprit de fortele de ordine.

Dupa imobilizarea acestuia, suporterii de la Peluza Catalin Haldan au pastruns pe pista de atletism a stadionului din Bulevardul Soseaua Stefan cel Mare, iar arbitrul a fluierat sfarsitul meciului si a trimis jucatorii la vestiare. In drum spre vestiare, fanii de la Tribuna a II-a au aruncat cu obiecte inspre jucatori.

Fortele de ordine au intervenit cu gaze lacrimogene pentru a indeparta suporterii de la tribuna a II-a, in urmatoarele minute fanii parasind tribunele.

Insa faptul ca fanii dinamovisti sunt recidivisti poate agrava sanctiunea pe care UEFA o va stabili in cazul gruparii "alb-rosii". La 25 septembrie 2008, UEFA a avertizat si a amendat cu suma de 20.000 de franci elvetieni clubul FC
Dinamo pentru incidentele produse de suporterii "alb-rosii" la partida din deplasare cu NEC Nijmegen, din prima mansa a turului intai al Cupei UEFA.

Sursa: Mediafax