Decizia luata de Juventus dupa ce UEFA a refuzat sa ilumineze stadionul din Munchen in culorile LGBT
![Decizia luata de Juventus dupa ce UEFA a refuzat sa ilumineze stadionul din Munchen in culorile LGBT Juventus Torino Euro EURO 2020 UEFA](https://res.sport.ro/assets/sport/2021/06/22/image_galleries/727953/decizia-luata-de-juventus-dupa-ce-uefa-a-refuzat-iluminarea-stadionului-din-munchen-in-culorile-lgbt_1_size6.jpg)
Juventus, mesaj de sustinere pentru comunitatea LGBT.
Juve a distribuit pe retelele de socialiazare o fotografie cu logoul clubului, in culorile comunitatii LGBT. Fotografia a fost insotita de mesajul: "Toata lumea iubeste fotbalul".
Gestul "alb-negrilor" a venit dupa ce UEFA nu a acceptat ca stadionul din Munchen sa fie iluminat in culorile LGBT la intalnirea dintre Germania si Ungaria din Grupa F.
UEFA si-a motivat gestul sustinand ca forul international prefera sa ramana "neutru din punct de vedere politic".
Cu toate acestea, UEFA a decis sa nu-l sanctioneze pe portrul german Neuer, care a purtat pe brat, la meciurile din grupe, o banderola curcubeu, in semn de sustinere fata de comunitatea LGBT.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News