SUEDIA - ELVETIA 1-0 CUPA MONDIALA 2018 | Suedezii se califica in sferturi dupa un gol norocos! Repeta performanta din '94?

SUEDIA - ELVETIA LIVE Campionatul Mondial de Fotbal CM 2018 Cupa Mondiala 2018 Suedia - Elvetia Cupa Mondiala 2018 SUEDIA - ELVETIA LIVE CUPA MONDIALA 2018 | Sansa istorica pentru ambele echipe sa ajunga in sferturi! Echipele probabile
Data publicarii: Marti 03 Iulie 2018, 18:53
Data actualizarii: Marti 03 Iulie 2018, 18:55

Min 90+6 Final de meci!
Min 90+6
Sommer respinge executia lui Toivonen.
Min 90+5
Lovitura de pedeapsa este mutata in afara careului in urma interventiei VAR. Suedezii au lovitura libera de pe linia de 16 metri a careului.
Min 90+3
Suedia obtine o lovitura de la 11 metri in urma unui contraatac rapid. Lang este eliminat pentru fault in postura de ultim aparator.
Min 80
Forsberg decisiv si in propriul careu: respinge de pe linia portii mingea trimisa de Embolo.
Min 66 GOOL Suedia! Forsberg deschide scorul! Deviere decisiva a lui Akanji.
Min 46 A inceput repriza a doua!

Min 45 Final de prima repriza.
Min 42
Ekdal, reluare complet ratata din pozitie perfecta: 6 metri, usor lateral stanga, complet nemarcat.
Min 40
Sutul lui Forsberg, din lovitura libera, trece milimetric pe langa vinclu.
Min 39
Sutul lui Dzemaili trece putin peste. Cea mai mare ocazie a meciului pentru Elvetia.
Min 34
Sutul lui Xhaka de la peste 30 de metri trece putin peste.
Min 29
Cea mai mare ocazie a meciului: Sommer respinge in-extremis sutul lui Berg.
Min 8
Berg scapa intr-o pozitie buna, in partea dreapta, dar executia este ratata complet.
Min 7
Sutul lui Zuber este trimis pe centrul portii. Olsen retine.
Min 1 A inceput partida!

Echipele de start:

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg - Berg, Toivonen

Elvetia: Sommer - Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Drmic

Suedia va incerca sa realizeze, in fata Elvetiei, marti, de la ora 17,00 (ora Romaniei), la Sankt Petersburg, in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, cea mai buna performanta a sa din ultimele decenii, dupa bronzul obtinut in 1994.

In 1994, Suedia invingea Romania in sferturile de finala si era oprita apoi de Brazilia, insa cucerea medaliile de bronz in fata Bulgariei.

Elvetia nu a mai ajuns in sferturile de finala de 64 de ani, iar acum are aceasta sansa, chiar daca va fi lipsita de doi titulari, capitanul Stephan Lichtsteiner si Fabian Schaer, ambii suspendati pentru cumul de cartonase galbene.

''Nati'' se va baza pe Ricardo Rodriguez, Xherdan Shaqiri si Granit Xhaka, jucatori care evolueaza la echipe europene de top, pentru a face diferenta in meciul cu scandinavii.

Suedia, care a lasat Italia acasa in urma unui baraj si care a fost invinsa in martie de Romania (1-0) intr-un meci amical jucat la Craiova, ar putea incerca sa blocheze spatiile si sa caute sa puncteze pe contraatac.

Selectionerul echipei nordice, Janne Andersson, a recunoscut ca are deja pregatita lista cu posibilii executanti de la 11 metri, ceea ce ar putea oferi un indiciu in privinta tacticii defensive. Nordicii nu vor putea conta pe mijlocalul Sebastian Larsson, accidentat.

Elvetia a terminat neinvinsa o grupa cu Brazilia, Serbia si Costa Rica, fiind pentru prima oara cand reuseste acest lucru dupa CM 2006. Elvetienii au marcat cel putin o data in sase din ultimele lor sapte meciuri la Cupa Mondiala.

Suedia, castigatoarea Grupei F (cu Mexic, Germania si Coreea de Sud), a trecut de grupe la toate editiile la care a participat dupa 1990. Partida de marti va fi cea cu numarul 50 pentru scandinavi la Cupa Mondiala.

Reprezentativa ''Tarii Cantoanelor'' a pierdut un singur meci din ultimele 25 sustinute, in octombrie, 0-2 cu Portugalia.

Suedia a castigat trei confruntari cu Elvetia la Cupa Mondiala si a pierdut doua. Din totalul de 28 de meciuri directe, Suedia are 10 victorii, iar Elvetia 11, alte sapte terminandu-se nedecis, inclusiv cea mai recenta, in 2002 (amical).

Castigatoarea va juca in sferturi cu Columbia sau Anglia.