COLUMBIA - ANGLIA 1-1 (3-4, la penalty-uri) CUPA MONDIALA 2018 | FABULOS! Anglia rupe BLESTEMUL si se califica la penalty-uri

Cupa Mondiala 2018 Anglia Columbia Columbia-Anglia James Rodriguez Cupa Mondiala 2018
Data publicarii: Miercuri 04 Iulie 2018, 00:04
Data actualizarii: Miercuri 04 Iulie 2018, 00:10

PENALTY-URI

Dyer inscrie si califica Anglia (Columbia - Anglia 3-4)
Bacca rateaza incredibil! Pickford apara (Columbia - Anglia 3-3)
Trippier egaleaza (Columbia - Anglia 3-3)
Uribe rateaza si el! Sut in bara (Columbia - Anglia 3-2)
Henderson rateaza! Apara Ospina (Columbia - Anglia 3-2)
Muriel inscrie si el (Columbia - Anglia 3-2)
Rashford este urmatorul pe lista! Inscrie! (Columbia - Anglia 2-2)
Cuadrado executa pentru Columbia (Columbia - Anglia 2-1)
Kane bate pentru Anglia. Nicio emotie (Columbia - Anglia 1-1)
Falcao este primul care executa si inscrie (Columbia - Anglia 1-0)

• COLUMBIA - ANGLIA LIVE

Min 120+1 Final de meci! Calificarea se decide de la 11 metri.
Min 112
Rose trage milimetric pe langa coltul lung.
Min 106
Ultimele 15 minute de joc! Daca scorul va ramane egal, calificarea se va decide la penalty-uri.

Min 105+1 Prima repriza de prelungiri se incheie fara nicio mare ocazie de gol.
Min 91
A inceput prima repriza a prelungirilor!

Min 90+5 Se incheie cele 90 de minute regulamentare! Partida merge in cele doua reprize de prelungiri.
Min 90+3 GOOOL Columbia! Mina inscrie printr-o lovitura de cap incredibila si duce meciul in prelungiri.
Min 82
Cuadrado trage mult peste din pozitie ideala. Cea mai mare ocazie a Columbiei in acest meci.
Min 73
Lingard, blocat in ultimul moment de fundasii columbieni.
Min 64
Lovitura de cap a lui Dele Alli trece putin peste poarta.
Min 58 GOOOL Anglia! Kane deschide scorul din penalty! Al 6-lea sau gol la Cupa Mondiala.

Min 54 Harry Kane cade in careu si obtine o lovitura de la 11 metri.
Min 53
Maguire, reluarea putin pe langa dupa o centrare a lui Young.
Min 46
A inceput repriza a doua!

Min 45+5 Final de prima repriza!
Min 45+2
Sutul lui Quintero, pe centrul portii.
Min 42
Sutul lui Trippier din lovitura libera trece putin pe langa poarta.
Min 41
Barrios primeste un cartonas galben dupa ce l-a lovit cu capul in gura pe Henderson.
Min 16
Kane reia putin peste poarta din 3 metri. Mingea cade pe plasa. Pozitia era foarte grea pentru atacantul englez.
Min 15
Englezii domina startul de partida, dar fara a-si crea mari ocazii de gol.
Min 1
A inceput partida.

Echipele de start:

Columbia: David Ospina - Santiago Arias, Yerry Mina, Davinson Sanchez, Johan Mojica - Wilmar Barrios, Carlos Sanchez, Jefferson Lerma - Juan Guillermo Cuadrado, Juan Quintero - Radamel Falcao

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Dele Alli, Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young - Raheem Sterling, Harry Kane

Meciul pe care selectionata Angliei il va sustine cu Columbia de la ora 21,00 (ora Romaniei), pe Stadionul Spartak din Moscova, in optimile de finala ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, va oferi o imagine despre potentialul echipei antrenate de Gareth Southgate.

Tanara echipa ''Three Lions'' a aratat multe calitati, dar acum va avea de trecut un examen dificil, Anglia nereusind sa treaca de optimi la Cupa Mondiala din 2006.

''Los Cafeteros'' sunt o echipa talentata, chiar si fara decarul James Rodriguez, golgheterul editiei precedente a Cupei Mondiale, incert pentru partida de marti.

Varful columbian Radamel Falcao va avea cu siguranta o revansa de luat dupa experientele nereusite in Premier League, la Manchester United si Chelsea. La fel este cazul si la Juan Cuadrado, care nu s-a adaptat la Chelsea.

Mijlocasul Dele Alli ar urma sa revina in echipa de start, ca sa-l sustina pe atacantul Harry Kane, golgheterul la zi al turneului din Rusia, cu cinci reusite, iar aceasta mutare l-ar scoate din schema pe Ruben Loftus-Cheek.

Ultimele meciuri ale columbienilor cu echipe europene la CM s-au incheiat cu victorii la scor de forfait in favoarea sud-americanilor, 3-0 cu Grecia acum patru ani si 3-0 cu Polonia in grupa.

Selectionerul Columbiei, argentinianul Jose Pekerman, care a folosit 45 de jucatori in preliminarii, este la a treia Cupa Mondiala din cariera si a atins sferturile de finala in primele doua situatii, cu Argentina in 2006 si cu Columbia in 2014.

Sud-americanii au marcat in fiecare din ultimele lor opt partide de la Cupa Mondiala (17 goluri in total), de la esecul cu Anglia din 1998.

Cele doua formatii s-au confruntat de cinci ori, Anglia avand trei victorii, iar doua meciuri s-au incheiat la egalitate. Singurul meci oficial a avut loc la CM 1998, cand reprezentativa Albionului s-a impus cu 2-0. In cea mai recenta confruntare, in 2005, Anglia a invins in 2005 cu 3-2.

Castigatoarea va juca in sferturi cu invingatoarea dintre Suedia si Elvetia.

Echipele probabile pentru meciul de pe Stadionul Spartak (capacitate 45.000 locuri):
Columbia: David Ospina - Santiago Arias, Davinson Sanchez, Yerry Mina, Johan Mojica - Carlos Sanchez, Mateus Uribe - Juan Cuadrado, Juan Quintero, Luis Muriel - Radamel Falcao. Selectioner: Jose Pekerman.
Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Dele Alli - Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young - Raheem Sterling, Harry Kane. Selectioner: Gareth Southgate.