FCSB - ȚSKA 1948 Sofia arbitra fcsb arbitra sexy Conference League emanuela rusta Conference League
Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 14:51
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 14:51

Emanuela Rusta a fost un punct de atracție pe stadionul aproape gol de la partida cu ȚSKA 1948 Sofia.

FCSB a câștigat cu emoții partida cu echipa de la sud de Dunăre, iar antrenorul Elias Charalambous a acuzat lipsa de concentrare a jucătorilor săi în repriza secundă.

Albaneza Emanuela, al patrulea oficial al meciului

Meciul a fost condus de o brigadă din Albania, condusă de "centralul" Xhaja Juxhin, cu Bregasi Nertil și Arber Pema la cele două tușe, iar arbitru de rezervă a fost frumoasa Emanuela Rusta. Deținătoare al ecunsonului FIFA din 2019, albaneza s-a achitat bine de sarcinile sale și a fost o prezență plăcută, apreciată de jucătorii și de oficialii celor două echipe.

Aceștia au încercat să mențină un comportament și limbaj echilibrate, pe un stadion aproape gol, cu doar aproximativ 30 de invitați la loje, în care fiecare gest și cuvânt au ieșit în evidență. În vârstă de 29 de ani, ea a fost prima femeie care a condus un meci de fotbal masculin în campionatul albanez și a fost delegată mai multe meciuri internaționale și interțări de fotbal feminin.

FCSB, calificare cu 4-2 scor general

După victoria cu 1-0 de la Sofia, FCSB a deschis scorul prin Damjan Djokovic (27), dar jucătorii s-au relaxat nepermis în repriza secundă și bulgarii au egalat situația la general, după reușitele lui Pedrinho (49) și Reyan Daskalov (68). Pe final, același Djokovic a punctat din nou (82), iar Octavian Popescu (90+1) a stabilit scorul final. În turul al treilea preliminar al Conference League, "roș-albaștrii" vor înfrunta pe Nordsjaelland (Danemarca). Meciurile se joacă pe 10 și 16 august.