Reacția danezilor după ce FC Nordsjaelland a picat cu FCSB în turul 3 din Conference League

FC Nordsjaelland Conference League CSKA 1948 Sofia Danemarca FCSB Conference League
Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 08:42
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 08:42

FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar din Conference League, după ce a trecut de bulgarii de la CSKA 1948 Sofia, scor 4-2, la general.

După 1-0 în Bulgaria, FCSB a primit vizita lui CSKA 1948 Sofia pe Arcul de Triumf, într-un meci disputat fără suporterii. Vicecampioana României a avut emoții în repriza secundă, când oaspeții au egalat la general, însă reușitele lui Damjan Djokovic și Octavian Popescu au rezolvat calificarea.

În turul 3, pe FCSB o așteaptă FC Nordsjaelland, vicecampioana din Danemarca. Presa daneză a scris despre victoria roș-albaștrilor de joi seară și a remarcat forma bună traversată de formația lui Elias Charalambous.

"FC Nordsjaelland o va înfrunta pe FCSB în runda a treia preliminară din Conference League. Este oficial acum, după ce românii au trecut cu 4-2 la general de CSKA Sofia.

FCSB a început meciul de joi cu avantajul de 1-0 obținut în manșa tur, iar românii și-au continuat forma bună. Damjan Djokovic și-a dus echipa în avantaj după 27 de minute, însă CSKA Sofia a egalat prin Pedrinho, în minutul 49, iar în minutul 68 s-a făcut 2-1.

Dintr-o dată, totul părea să arate că meciul va intra în prelungiri, însă două goluri marcate de FCSB cu puțin timp înainte de fluierul final au schimbat situația. Returul s-a încheiat astfel cu 3-2 pentru FCSB, iar românii se pregătesc să înfrunte vicecampioana din Danemarca", au scris danezii de la Bold.

Adversarele echipelor românești în turul 3 preliminar din Conference League

• FCSB - Nordsjaelland (Danemarca)
  • Farul Constanța - Flora Tallinn (Estonia)
  • Sepsi OSK - Aktobe (Kazahstan)

Meciurile se joacă pe 10 și 17 august. În cazul returului Nordsjelland - FCSB, partida se va disputa o zi mai devreme, miercuri, 16 august.