FOTO FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2 | Vicecampioana României revine de la 1-2 și se califică în turul trei preliminar al Conference League

FCSB CSKA 1948 Sofia preliminarii conference league Conference League
Data publicarii: Joi 03 August 2023, 22:30
Data actualizarii: Joi 03 August 2023, 23:38

FCSB s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce a învins echipa bulgară ŢSKA 1948 cu scorul de 3-2 (1-0), joi seara, pe Stadionul ''Arcul de Triumf'' din Bucureşti, în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2

FCSB a avut un gol anulat în minutul 8, la Şut, pentru o poziţie de ofsaid. Bucureştenii au  trecut pe lângă gol în minutul 11, când Naumov a respins în bară la lovitura de cap a lui Compagno, dar au deschis scorul în minutul 27. Compagno a pasat excelent cu călcâiul pentru Florinel Coman, acesa a centrat în careu şi Djokovic a marcat primul său gol pentru FCSB.

În minutul 49 oaspeţii au egalat prin Pedrinho. Daskalov a înscris şi el în minutul 68 şi oaspeţii au preluat conducerea egalând scorul general. FCSB a mai avut un gol anulat în minutul 75, la Alexandru Băluţă, pentru ofsaid. Însă, în minutul 82, Djokovic a reuşit dubla înscriind superb, după o pasă a lui Alexandru Băluţă. Scorul final, 3-2, a fost stabilit de Octavian Popescu, în minutul 90+1 şi FCSB va juca împotriva echipei daneze Nordsjælland.

• FCSB

FINAL

Min. 90+1:GOOOL FCSB! După două șuturi paralele cu poarta, portarul Naumov încearcă să degajeze balonul, însă trimite până la Băluță, care îl găsește liber pe Tavi Popescu, în zona punctului cu var. Îi pasează, iar extrema stângă îl învinge pe portarul bulgarilor.

Min. 82: GOOOL FCSB! Băluță este angajat excelent în centru, preia, apoi îi pasează lui Damjan Djokovic pe poziție viitoare, iar croatul îl învinge din nou pe Naumov.

Min. 75: GOL anulat lui FCSB! Băluță marchează din pasa lui Tavi Popescu, însă golul este anulat pentru poziție afară din joc la extrema stângă.

Min. 68: GOOOL CSKA 1948 Sofia! Reyan Daskalov reia cu capul spre poartă, după o lovitură liberă exeutată perfect de Thalis, mingea lovește bara, apoi intră în poartă.

Min. 49: GOOOL CSKA 1948 Sofia! Șut pierde mingea după ce este busculat de un jucător al bulgarilor. Rusev pleacă în viteză în flancul drept, apoi centrează în fața porții de unde Pedrinho cu capul în plasă.

Min. 46: Dublă schimbare la FCSB! Tavi Popescu îl înlocuiește pe Florinel Coman, în timp că Vlad Chiricheș intră în locul lui Haruț.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 37: Schimbare la FCSB! Cordea intră în locul lui Miculescu, după ce extrema dreaptă a vicecampioanei României a acuzat o accidentare.

Min. 27: GOOOL FCSB! Compagno luptă pentru o minge în colțul terenului, apoi trimite cu călcâiul până la Florinel Coman, care îl găsește excelent în careu pe Damjan Djokovic. Croatul șutează în forță și îl învinge pe Naumov.

Min. 25: Ocazie importantă pentru FCSB! Olaru avansează în viteză în flancul stâng, apoi centrează în careul de 16 metri, în zona punctului cu var de unde Florinel Coman reia spre poartă însă lovește prost mingea și trimite mult peste.

Min. 12: Ocazie importantă pentru FCSB! Compagno reia spre poartă după o lovitură de la colț. Mingea ajunge la Miculescu, acesta deviază cu capul, din doi metri, însă portarul bulgarilor are un reflex nemaipomenit și respinge balonul.

Min. 7: GOL anulat lui FCSB! Șut trage spre poartă după un schimb de pase în interiorul careului cu Florinel Coman. Mingea este deviată decisiv în plasă de un fundaș al bulgarilor, însă arbitrul anulează reușita pentru poziție afară din joc la Șut.

Min. 6: Ocazie pentru FCSB! Miculescu primește în centru însă este presat de un adversar și obligat să-și facă mingea spre flancul stâng. Șutează în forță din colțul careului de 16 metri, însă mingea trece mult peste poarta bulgarilor.

Min. 1: A început partida!

FCSB - CSKA 1948 Sofia, echipele de start

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Șut, Djokovic, Olaru - Miculescu, Compagno, Fl. Coman; Rezerve: Vlad, Panțâru, Oct. Popescu, Lixandru, Edjouma, Chiricheș, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Băluță, Pantea, Radaslavescu, Cordea; Antrenor: Elias Charalambous.

CSKA Sofia: Naumov - Gurishta, Petrov, Helinton, Rapnouil - Daskalov, Umarboev - Rusev, Sotichkov, Pedrinhho - Kjartansson; Rezerve: Ganev, Madzharov, Orachev, Thalis, Karagaren, Wankewai, Vutov, Tsenov, Viyachki, Nguinda, Kirilov; Antrenor: Atanas Ribarski.

FCSB - CSKA 1948 Sofia, ora 21:30

FCSB joacă pe stadionul Arcul de Triumf returul din al doilea tur al preliminariilor UEFA Conference League. Vicecampioana României pornește cu avantaj meciul de pe teren propriu, după ce s-a impus în meciul tur cu 1-0.

Echipa lui Elias Charalambous va juca însă meciul cu casa închisă, după ce a fost suspendată de UEFA în urma scandărilor fanilor de la meciul cu West Ham, din sezonul trecut. FCSB este neînvinsă în acest sezon, având patru victorii consecutive.

De cealaltă parte, CSKA 1948 Sofia vine după înfrângerea cu vicecampioana României, prima după ce legase două victorii consecutive în campionat.

Cum ar putea arăta primul 11 al FCSB la meciul cu CSKA 1948 Sofia: Târnovanu - Ov. Popescu, Dawa, Haruț, Radunovic - Băluță, Șut, Olaru - Miculescu, Compagno, Fl. Coman