„Te-ai fi gândit că poate Argentina să câștige Mondialul?” / „Nu-mi pasă!” Răspunsuri dure după eliminarea Olandei de la CM 2022

olanda - argentina qatar 2022 Virgil van Dijk CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 18:35
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 18:43

Sud-americanii i-au învins pe europeni la loviturile de departajare.

Argentina a avut avantaj de două goluri pe tabela de marcaj la un moment dat, însă Olanda a revenit pe final și a restabilit egalitatea. Totul s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde Emi Martinez a fost „erou” și a salvat primele două penalty-uri, iar naționala lui Lionel Scaloni a reușit, într-un final, să se califice după un rezultat de 4-3 la loterie.

După meci, căpitanul Olandei și stoperul consacrat al lui Liverpool, Virgil van Dijk, a fost întrebat dacă s-ar fi gândit până acum că Argentina ar putea câștiga Campionatul Mondial din Qatar și a oferit un răspuns cât se poate de dur: „Nu-mi pasă. Nu o să mă mai uit la el”, a precizat fundașul, potrivit GOAL.

Olanda - Argentina 2-2 (3-4 d.l.d.)

Sud-americanii au intrat excelent în joc. Messi i-a pasat foarte bine lui Molina, care a reluat în poarta lui Noppert, blocând tabela primei reprize la 1-0 pentru sud-americani. În partea a doua, starul lui PSG a majorat diferența din penalty, iar lucrurile s-au reechilibrat ulterior.

Weghorst a realizat o „dublă” în minutele 83, respectiv 90+11, chiar la ultima fază a meciului și a readus zâmbetul pe buze suporterilor „portocalei mecanice”. În prelungiri nu s-a mai întâmplat nimic, iar totul a depins de loteria penalty-urilor.

Van Dijk și Berghuis au ratat pentru olandezi, ceea ce a fost îndeajuns ca naționala lui Louis van Gaal să fie eliminată de la Campionatul Mondial din Qatar. Messi, Paredes, Montieg și Martinez eau marcat pentru Argentina la loviturile de penalty, cu unul ratat de Fernandez. La europeni au înscris Koopmeiners, Weghorst și de Jong.