CM 2022 | Maroc - Portugalia 1-0! Final incredibil! Marocanii se califică în semifinale. CR7 pleacă la vestiare plângând

Live text: Maroc - Portugalia
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 19:00
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 19:17

Maroc s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial organizat în Qatar, după ce a învins-o pe Portugalia, scor 1-0.

Final

Nu mai e timp denimic! FINAL DE MECI! Marocul se califică în semifinalele Campionatului Mondial! Portugalia, eliminată în sferturi.

MIN '90+7
Ratare

Pepe se înalță și trimite cu capul spre Bono, dar fundașul nu nimerește poarta. Ocazie mare pentru Portugalia, care mai are timp, însă, de un atac.

MIN '90+6
Ratare

Incredibil! Aboukhlal scapă singur cu Diogo Costa, se apropie de portarul lusitanilor și ratează colosal. Marocul putea închide meciul.

MIN '90+3
Doua cartonase galbene

Cheddira vede al doilea galben după ce faultează dur. Marocanii rămân în inferioritate numerică în minutele de prelungire.

MIN '90+1
Ratare

Cristiano Ronaldo țâsnește și trage puternic, însă direct în Bono. Marocanii scapă de încă o fază periculoasă la poarta lor. CR7 a fost aproape să restabilească egalitatea. Final tensionat la Doha.

MIN '83
Ratare

Ce execuți! Bono se întinde după un șut precis al lui Joao Felix. Marocanii răsuflă ușurați. Intervenție salvatoare a goalkeeperului de la Sevilla.

MIN '64
Ratare

Bruno Fernandes caută să restabilească egalitatea cu un șut puternic, însă balonul trece razant de bara transversală. Portughezii rămân doar cu ocaziile la poarta lui Bono.

MIN '58
Ratare

Goncalo Ramos se ridică peste defensiva adversă și lovește cu capul total greșit. Era liber și a reluat slab spre poartă. Rămâne doar o ocazie foarte bună pentru portughezi.

MIN '51
Schimbare

CR7 intră pe teren în locul lui Ruben Neves. Portughezii vor da totul în repriza secundă pentru a reîntoarce soarta meciului cu Maroc.

MIN '49
Lineup

Cristiano Ronaldo a fost scos la încălzire.

Ratare

Marocanii pleacă pe un contraatac fulger, mingea ajunge în banda stângă la Attiat-Alah care trage în cădere, iar mingea trece mult pe lângă stâlpul porții lui Costa.

MIN '45
Ratare

Ce șut! Bruno Fernandes trage puternic din banda dreaptă, dar mingea zguduie bara transversală. O primă repriză excelentă arătată de ambele naționale. Final tensionat în prima parte a meciului. Lusitanii caută restabilirea egalității.

MIN '42
Gol

GOOOOOOL Maroc! En Nesyri se înalță ca un vultur și deschide scorul. Detendă formidabilă a marocanului care îl învinge pe Diogo Costa fără nicio problemă. Portughezii, în genunchi înainte de pauza meciului.

1-0
MIN '35
Ratare

Șansă uriașă pentru Maroc! Amallah primește o pasă într-o poziție excelentă, mingea prinde pământul, iar în momentul în care șutează, marocanul bagă prea mult piciorul sub balon.

MIN '31
Ratare

Joao Felix trage puternic de la marginea careului, țintind colțul din dreapta, dar balonul este deviat de El Yamiq aproape decisiv în poarta lui Bono. Marocanii răsuflă ușurați, mingea a trecut razant de bara transversală, iar tabela a rămas nemodificată. Portugalia beneficiază o lovitură de colț.

MIN '6
Ratare

En Nesyri primește o centrare perfectă, se înalță și lovește puternic mingea cu capul, însă reia puțin peste poartă. Portughezii au noroc, fotbalistul marocan era liber.

MIN '1
Inceput

Arbitrul fluieră startul meciului.

10-12-2022 13:30

Maroc - Portugalia, LIVE TEXT, ora 17:00!

Maroc a oferit surpriza din fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial din Qatar, după ce a reușit să treacă în „optimi” de Spania, la loviturile de departajare 0-0 (3-0 d.l.d.).

De partea cealaltă, Portugalia vine și ea cu moral bun, după ce a zdrobit în optimile de finală Elveția, scor 6-1, într-un meci în care Ronaldo a fost trimis pe teren abia în minutul 74, fără a reuși să marcheze.

Ultima întâlnire dintre cele două naționale a avut loc la Campionatul Mondial din 2018 și s-a încheiat cu victoria portughezilor, scor 1-0, după un gol marcat de Ronaldo din pasa lui Moutinho.

10-12-2022 13:29

Maroc - Portugalia, loturile celor două naționale

MAROC (lot final)

• Selecționer - Walid Regragui

Portari - Yassine Bounou (FC Sevilla), Munir Mohamedi (Al Wehda), Ahmed Reda Tagnaouti (Wydad Casablanca)

Fundași - Romain Saiss (Beșiktaș), Achraf Hakimi (PSG), Nayef Aguerd (West Ham United), Noussair Mazraoui (Bayern Munchen), Jawad El Yamiq (Valladolid), Achraf Dari (Brest), Badr Benoun (Qatar SC), Yahia Attiyat Allah (Wydad Casablanca)

Mijlocași - Sofyan Amrabat (Fiorentina), Selim Amallah (Standard Liege), Amine Harit (Olympique Marseille) înlocuit cu Anass Zaroury (Burnley), Ilias Chair (QPR), Azzedine Ounahi (Angers), Yahya Jabrane (Wydad Casablanca), Abdelhamid Sabiri (Sampdoria), Bilal El Khannous (Genk)

Atacanți - Youssef En-Nesyri (FC Sevilla), Hakim Ziyech (Chelsea), Sofiane Boufal (Angers), Abderrazak Hamdallah (Al-Ittihad), Zakaria Aboukhlal (Toulouse), Abde Ezzalzouli (Osasuna), Walid Cheddira (Bari)

PORTUGALIA (lot final)

• Selecționer - Fernando Santos

Portari - Rui Patricio (AS Roma), Diogo Costa (FC Porto), Jose Sa (Wolverhampton)

Fundași - Pepe (FC Porto), Ruben Dias (Manchester City), Joao Cancelo (Manchester City), Nuno Mendes (PSG), Diogo Dalot (Manchester United), Antonio Silva (Benfica), Raphaael Guerreiro (Borussia Dortmund)

Mijlocași - Vitinha (PSG), Bernardo Silva (Manchester City), Bruno Fernandes (Manchester United), Ruben Nevers (Wolverhampton), Danilo Pereira (PSG), Palhinha (Fulham), Joao Mario (Benfica), Otavio (FC Porto), Matheus Nunes (Wolverhampton), William (Betis Sevilla)

Atacanți - Joao Felix (Atletico Madrid), Cristiano Ronaldo (ex-Manchester United, liber de contract), Rafael Leao (AC Milan), Andre Silva (RB Leipzig), Goncalo Ramos (Benfica), Ricardo Horta (Sporting Braga)