olanda - argentina Argentina Leo Messi CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 12:52
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 12:53

Argentina a învins Olanda cu emoții, la loviturile de departajare, și s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial, unde va întâlni Croația.

Chiar și după ce sud-americanii au obținut calificarea, nervii au fost întinși la maximum. Leo Messi (35 de ani) a avut ceva de împărțit cu staff-ul tehnic al Olandei, iar la interviu a fost enervat de Wout Weghorst.

Din tribune, Antonella Roccuzzo, soția lui Leo Messi, a trăit la intensitate maximă alături de cei trei băieți ai săi.

După acest meci, Messi a ajuns la patru goluri și două assist-uri la Campionatul Mondial din Qatar. În topul golgheterilor, sud-americanul ocupă locul doi, la un gol distanță de liderul Kylian Mbappe.

Olanda - Argentina 2-2 (3-4 d.p.). Sud-americanii au ”tremurat” pentru calificare

Argentina a reușit să deschidă scorul în prima repriză prin Molina, din pasa lui Leo Messi. Același Messi a reușit să și înscrie din penalty, în partea secundă, iar calificarea părea ”tranșată” în favoarea sud-americanilor.

A ieșit la rampă Weghorst, care a înscris în minutul 83 cu o lovitură de cap și a dat lovitura în minutul 90+11. Meciul a fost decis la loviturile de departajare, unde Argentina a obținut calificare.

Sâmbătă se va decide al doilea meci din semifinalele Cupei Mondiale. Portugalia va evolua în compania Marocului, în timp ce Franța își va măsura forțele cu Anglia.