Lionel Messi l-a răzbunat pe Juan Roman Riquelme! Semnificația celebrării de la jocul cu Olanda, din sfertul Campionatului Mondial

Lionel Messi Campionatul Mondial Qatar 2022 Juan Roman Riquelme Louis Van Gaal olanda - argentina CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 17:54
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 17:53

Gestul controversat al lui Lionel Messi, de la marcarea golului împotriva Olandei, a căpătat o explicație.

Argentina a „zdrobit-o” pe Croația în semifinala Campionatului Mondial. Sud-americanii s-au impus cu un categoric 3-0, într-un meci în care Lionel Messi (35 ani) a fost „motorul” naționale conduse de Lionel Scaloni (44 ani). În ultimul act, Argentina o va întâlni pe câștigătoarea dintre Franța și Maroc, pe 14 decembrie, de la 21:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro

Lionel Messi și gestul adresat lui Louis van Gaal

Până acum, Argentina a avut cel mai greu test cu Olanda. În partida din sferturi, sud-americanii au fost egalați la ultima fază a jocului, în minutul 90+10, și câștigătoare s-a decis la loviturile de departajare, după ce la finalul celor două reprize suplimentare scorule era 2-2.

Lionel Messi a dus un război personal contra neerlandezilor. Când a fructificat lovitura de pedeapsă, din minutul 73, s-a îndreptat direct către banca tehnică a Olandei și l-a fixat cu privirea pe Louis van Gaal (71 ani), moment în care a apelat la celebrarea lui Juan Roman Riquelme (44 ani), prietenul și unul dintre mentorii săi.

Lionel Messi l-a răzbunat pe Juan Roman Riquelme

Primul gând a fost că deținătorul a 7 Baloane de Aur l-a „taxat” pe Louis van Gaal pentru declarația pe care a făcut-o înaintea meciului: „În 2014, Messi nici n-a atins mingea, el nu poate fi considerat un lider”, au fost cuvintele tehnicianului neerlandez. Numai că, potrivit Mundo Deportivo, Lionel Messi a ținut să-l răzbune și pe Juan Roman Riquelme.

În vara lui 2022, mijlocașul de creație a fost cumpărat de FC Barcelona de la Boca Juniors în schimbul a 10 milioane de euro. Numai că Louis van Gaal, care era atunci antrenorul catalanilor, s-a opus ca Riquelme să sosească pe Camp Nou. Mai mult, conform aceleiași surse, tehnicianul l-a convocat la o discuție pe fostul internațional argentinian, unde i-a arătat mai multe faze de când evolua pentru Boca Junior.

„Ești cel mai bun din lume cu mingea la picioar, dar când nu o ai, jucăm cu un om mai puțin”, i-a transmis Louis van Gaal lui Juan Roman Riquelme.

Riquelme nu a „explodat” la FC Barcelona. A adunat 42 de meciuri, în care a marcat 6 goluri și a oferit 9 pase decisive. Așa că a decis să se transfere la Villarreal. Cu „Submarinul galben” a izbutit să joace o finală de UEFA Champions League, în sezonul 2005-2006, unde a fost învins de Arsenal, 0-1, după 0-0 în prima manșă.

La Villarreal a bifat 142 de meciuri, reușind să înscrie de 45 de ori și să ofere 9 pase decisive, fără însă de a câștiga un trofeu.