Și acum îl bântuie! Francezul care are coșmaruri cu ratarea formidabilă din finala CM2022: „O simt în gât”

CM2022 Argentina - Franta Kolo Muani qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Vineri 03 Februarie 2023, 23:25
Data actualizarii: Vineri 03 Februarie 2023, 23:28

Franța a pierdut în finala Cupei Mondiale împotriva Argentinei la loviturile de departajare (3-3, 2-4 d.l.d.).

În ultimul minut de prelungire, francezul Kolo Muani a primit o pasă excelentă și a rămas unu-la-unu cu Emi Martinez, portarul sud-americanilor.

Și acum îl bântuie! Francezul care  are coșmaruri cu ratarea formidabilă din finala CM2022: „O simt în gât”

Kolo Muani a tras imediat, iar goalkeeperul Argentinei și-a întins picioarele și a blocat cu succes mingea în a intra în poartă și a securiza a doua victorie consecutivă a Franței la Mondial.

La două luni de la decernarea trofeului mult râvnit, francezul încă nu a uitat faza care a costat, cel mai probabil, „Cocoșului galic” o nouă Cupă Mondială.

„Încă mă uit la ea, o știu pe de rost. În capul meu, am spus 'Randal, trebuie să șutezi acum'. Am încercat să șutez spre cea mai apropiată bară, dar portarul a avut o intervenție foarte bună. Dar acolo erau și alte opțiuni.

Puteam să-l lobez sau să-i trimit lui Kylian Mbappe în stânga. Dar în acel moment, nu l-am văzut. Doar atunci când faci o retrospectivă vezi mai multe opțiuni. E prea târziu. Încă o simt în gât și va fi acolo pentru tot restul vieții”, a spus Kolo Muani pentru beIN Sports, citat de GOAL.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!