Randal Kolo Muani Argentina Franta L Equipe CM 2022
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 08:53
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 08:54

Franța a ratat șansa de a-și apăra titlul de campioană mondială, după ce a fost învinsă de Argentina în finală, scor 3-3 d.p. (2-4 d.l.d.).

Istoria putea fi cu totul alta dacă Randal Kolo Muani ar fi marcat pentru Franța în minutul 120+3, la ultima fază a prelungirilor. Atacantul lui Eintracht Frankfurt a scăpat singur cu portarul, a șutat în forță, însă Emiliano Martinez a respins senzațional cu piciorul.

L'Equipe sare în apărarea lui Kolo Muani

Ulterior, s-a ajuns la loviturile de departajare, unde Argentina a transformat prin Messi, Dybala, Paredes și Montiel, în timp ce din tabăra Franței au ratat Kingsley Coman și Aurelien Tchouameni.

L'Equipe, cel mai mare ziar de sport din Franța, a scris pe larg despre ratarea lui Kolo Muani și i-a luat apărarea atacantului.

"Randal Kolo Muani e un atacant care caută să aibă acțiuni la foc automat și nu a părut să înțeleagă scopul reprizelor de prelungiri. A fost extrem de ambițios și a încercat să aibă încă o ocazie, însă acea fază va rămâne pentru eternitate în amintirea Franței.

Chiar dacă are un caracter care îi permite să treacă rapid peste eșecuri, e greu de imaginat că duminică noapte, după ce l-a văzut pe Messi ridicând trofeul, s-a putut gândi la orice altceva. Va trebui, chiar dacă vor fi unii care îi vor aminti mereu despre acea ratare. Cum să dai vina pe un jucător de 24 de ani în dimineața asta, când el este cel care a schimbat fața jocului, după ce l-a înlocuit pe Ousmane Dembele în prima repriză?", a scris L'Equipe.

Declarațiile lui Didier Deschamps după finala Argentina - Franța

"Am pus mult suflet şi energie pentru a reveni în acest meci, iar când revii de nicăieri şi îţi scapă titlul, atunci este şi mai greu de digerat. Dar trebuie să acceptăm", a declarat selecţionerul pentru postul TF1.

"La 2-0, dacă îl primeşti şi pe al treilea nu mai este nimic de zis. Dar noi nu am făcut ce a trebuit practic o oră. Apoi, multă calitate, curaj şi energie. Dar când şansa nu este până la final şi nu am fost departe, atunci doare. Dar trebuie să felicit această echipă a Argentinei pentru acest titlu", a adăugat Deschamps.

Selecţionerul francez, al cărui contract expiră la finalul acestei Cupe Mondiale, a anunţat că "ne dăm întâlnire la începutul anului 2023" pentru chestiunea viitorului său, fără să detalieze.