Reacția lui Lionel Messi după ce Argentina s-a calificat în sferturile de finală de la Mondial

Lionel Messi Argentina Campionatul Mondial de Fotbal optimi campionatul mondial CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 23:21
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 23:33

Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins Australia cu scorul de 2-1, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan.

Selecţionata Albiceleste a câştigat prin golurile marcate de Lionel Messi (minutul 35) şi Julian Alvarez (minutul 57), dar Australia a luptat până la final, după ce a redus din diferenţă prin autogolul lui Enzo Fernandez (minutul 77).

Lionel Messi a devenit cu acest prilej cel mai vârstnic jucător care marchează pentru Argentina în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, la 35 de ani şi 162 de zile.

Starul lui PSG a fost ales MVP-ul partidei, iar la finalul confruntării din optimi, starul argentinian a vorbit despre ceea ce s-a întâmplat pe teren: "Cred că am controlat meciul. L-am fi închis de tot dacă mai marcam un gol. În afară de ultima ocazie pe care Emi și Lisandro Martinez au salvat-o, nu am suferit prea mult. A fost un meci fizic. Sunt foarte fericit pentru această victorie și pentru am mai trecut peste un etapă.".

Recordurile lui Lionel Messi după meciul din optimi

Confruntarea din optimile de finală ale turneului din Qatar a avut o semnificație aparte pentru Lionel Messi, cel care a jucat al 1000-lea meci din carieră.

În fața Australiei, starul argentinian a jucat al 23-lea meci la un turneul final, cu două mai puțin decât Lothar Matthaus, fotbalistul cu cele mai multe apariții la Campionatul Mondial.