CM 2022 | Argentina - Australia 2-1! „Pumele” s-au calificat în sferturi, după un final extrem de tensionat

Live text: Argentina - Australia
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 22:43
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 23:06

Argentina a trecut de Australia în optimile CM din Qatar, 2-1, și va da peste Olanda în sferturile de finală ale competiției.

Argentina
sport live match gol! Julian Alvarez '57
sport live match gol! Lionel Messi '35
2-1
Australia
'77 Enzo Fernandez (AG.) sport live match gol!
MIN '90+8
Final

FINAL! Argentina se califică în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, unde va da peste Olanda.

MIN '90+7
Ratare

Ce ocazie! Kuol ratează incredibil în ultimele momente. Martinez apără și îi salvează pe argentinieni.

MIN '90+3
Ratare

Iluzie optică! Lionel Messi trage de la marginea careului, ochind vinclul porții, dar mingea trece puțin pe lângă. Argentinienii se joacă cu ocaziile. Ratări uriașe ale „pumelor” care petrec minutele de prelungiri în careul advers.

MIN '89
Ratare

Lionel Messi îl vede excelent pe Lautaro Martinez în partea stângă și îi pasează, dar șutul atacantului de la Inter este complet dezamăgitor. Execuția trece mult peste bara transversală a lui Ryan.

MIN '81
Ratare

Behic țâsnește în interiorul careului și trage puternic. Lisandro Martinez alunecă decisiv și respinge mingea. Ocazie extraordinară pentru Australia, care își face curaj după autogolul lui Goodwin.

MIN '77
Gol

GOOOOOL Australia! Goodwin reduce din diferență după un șut extraordinar, dar deviat. Enzo Fernandez este cel care a atins ultimul balonul.

2-1
MIN '67
Ratare

Lionel Messi trage de la marginea careului, dar execuția nu-l ajută deloc pe star, iar mingea trece mult, mult peste poarta lui Ryan. Starul argentinian tocmai ce a avut o cursă fabuloasă în urmă cu câteva minute, interceptată, într-un final, de defensiva „cangurilor”.

MIN '57
Gol

GOOOOL Argentina! „Pumele” speculează o greșeală în careul australienilor, iar Julian Alvarez majorează diferența. Apărarea „cangurilor” este la pământ.

2-0
MIN '51
Ratare

Mingea ajunge la Lionel Messi, care se află la marginea careului. Starul argentinian trage, dar alunecă, iar balonul este deviat exact în brațele lui Ryan.

MIN '50
Schimbare

Papu Gomez este înlocuit cu Lisandro Martinez de către Lionel Scaloni.

Gol

GOOOOOL Argentina! Lionel Messi deschide scorul elegant, cu latul, iar stadionul „erupe”! Fază bună creată de naționala lui Lionel Scaloni, care a fost clar echipa mai periculoasă până acum.

1-0
MIN '23
Ratare

Posesie zdrobitoare pentru argentinieni în primele 23 de minute. Naționala lui Scaloni are un procent de 79%, potrivit FlashScore, iar australienii, doar 21%.

MIN '17
Ratare

Papu Gomez trage puternic de la marginea careului, dar balonul trece mult, mult peste poartă. Argentina rămâne echipa cu posesia, însă nu-și creează atât de multe ocazii la poarta Australiei.

MIN '4
Ratare

Papu Gomez încearcă să centreze, iar mingea atinge mâna lui Baccus. Argentinienii cer penalty, dar centralul partidei nu face nimic în acest sens. Jocul continuă.

MIN '1
Inceput

Arbitrul fluieră începutul meciului. Australienii au avut lovitura de start și vor ataca în prima parte a meciului de la dreapta la stânga.

Lineup
Echipele de start!

Argentina: Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Acuna - Fernandez - de Paul, Mac Allister - Papu Gomez, Messi, Alvarez;
Australia: Ryan - Degenek, Souttar, Rowles, Behich - Leckie, Mooy, Irvine, Baccus - McGree, Duke.
03-12-2022 13:11

Argentina - Australia, LIVE TEXT de la 21:00

Naționala Argentinei a reușit să își revină după umilința cu Arabia Saudită din runda inaugurală a grupelor la Campionatul Mondial din Qatar, când a pierdut cu 1-2. Argentinienii au câștigat meciurile cu Mexic și Polonia cu același scor, 2-0 și s-au calificat în optimi de pe prima poziție în clasament.

Australia a avut un parcurs similar cu cel al naționalei albiceleste. Australienii au pierdut meciul cu Franța din prima etapă, scor 4-1, însă s-a impus cu 1-0 în duelurile cu Tunisia și Danemarca, semifinalista de la EURO 2020 și și-a asigurat astfel prezența în optimi. Naționala Australiei a mai ajuns o singură dată în optimile Campionatului Mondial, în 2006, când a pierdut în fața Italiei, care a și câștigat turneul.

De-a lungul timpului, cele două echipe s-au mai întâlnit de șase ori, surpriza venind chiar anul trecut când australienii s-au impus cu 2-0 la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La Mondial s-au întâlnit în play-off-ul pentru calificări din 1993, când turul s-a încheiat 1-1, iar în retur s-a impus Argentina cu 1-0. Argentinenii au câștigat și în meciul din Cupa Confederațiilor din 2005, dar și în ultimul amical din 2007.

Lotul Argentinei

Selecționer - Lionel Scaloni

Portari - Emiliano Martinez (Aston Villa), Franco Armani (River Plate), Geronimo Rulli (Villarreal)

Fundași - Nicolas Otamendi (Benfica), Marcos Acuna (FC Sevilla), Nicolas Tagliafico (Ol. Lyon), German Pezzella (Real Betis), Nahuel Molina (Atletico Madrid), Gonzalo Montiel (FC Sevilla), Juan Foyth (Villarreal), Cristian Romero (Tottenham), Lisandro Martinez (Manchester United)

Mijlocași - Angel Di Maria (Juventus), Leandro Paredes (Juventus), Rodrigo De Paul (Atletico Madrid), Guido Rodriguez (Real Betis), Nicolas Gonzalez (Fiorentina) - înlocuit cu Angel Correa (Atletico Madrid), Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen), Alejandro Gomez (FC Sevilla), Alexis Mac Allister (Brighton), Enzo Fernandez (Benfica)

Atacanți - Lionel Messi (PSG), Lautaro Martinez (Inter Milan), Paulo Dybala (AS Roma), Joaquin Correa (Inter Milan) - înlocuit cu Thiago Almada (Atlanta United), Julian Alvarez (Manchester City)

03-12-2022 13:10

Lotul Australiei

Selecționer - Graham Arnold

Portari - Mathew Ryan (FC Copenhaga), Danny Vukovic (Central Coast Mariners), Andrew Redmayne (Sydney FC)

Fundași - Aziz Behich (Dundee United), Milos Degenek (Columbus Crew), Bailey Wright (Sunderland), Fran Karacic (Brescia), Harry Souttar (Stoke City), Nathaniel Atkinson (Heart of Midlothian), Joel King (Odense BK), Kye Rowles (Heart of Midlothian), Thomas Deng (Albirex Niigata)

Mijlocași - Aaron Mooy (Celtic Glasgow), Jackson Irvine (St. Pauli), Ajdin Hrustic (Hellas Verona), Riley McGree (Middlesbrough), Keanu Baccus (St. Mirren), Cameron Devlin (Heart of Midlothian)

Atacanți - Mathew Leckie (Melbourne City), Awer Mabil (Cadiz), Jamie Maclaren (Melbourne City), Mitchell Duke (Fagiano Okayama), Martin Boyle (Hibernian) - înlocuit cu Marco Tilio (Melbourne City), Craig Goodwin (Adelaide United), Jason Cummings (Central Coast Mariners), Garang Kuol (Central Coast Mariners)