argentina - australia Lionel Messi qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 22:32
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 22:28

„Pumele” se luptă cu „cangurii” pentru un loc în sferturile de finală de la Qatar 2022.

Lionel Messi a înscris pentru selecționata lui Scaloni în minutul 35, fiind înconjurat de cinci adversari, după ce mingea s-a izbit de piciorul său. Starul argentinian s-a aflat, în acest sens, la prima reușită la un Campionat Mondial în fazele eliminatorii și a depășit golurile lui Diego Maradona în cadrul competiției.

În cazul în care argentinienii câștigă, se vor duela cu Olanda în sferturile de finală. Naționala lui Louis van Gaal a trecut de Statele Unite ale Americii, scor 3-1.

Argentina - Australia, înainte de meciul direct

Naționala Argentinei a reușit să își revină după umilința cu Arabia Saudită din runda inaugurală a grupelor la Campionatul Mondial din Qatar, când a pierdut cu 1-2. Argentinienii au câștigat meciurile cu Mexic și Polonia cu același scor, 2-0 și s-au calificat în optimi de pe prima poziție în clasament.

Australia a avut un parcurs similar cu cel al naționalei albiceleste. Australienii au pierdut meciul cu Franța din prima etapă, scor 4-1, însă s-a impus cu 1-0 în duelurile cu Tunisia și Danemarca, semifinalista de la EURO 2020 și și-a asigurat astfel prezența în optimi. Naționala Australiei a mai ajuns o singură dată în optimile Campionatului Mondial, în 2006, când a pierdut în fața Italiei, care a și câștigat turneul.

De-a lungul timpului, cele două echipe s-au mai întâlnit de șase ori, surpriza venind chiar anul trecut când australienii s-au impus cu 2-0 la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La Mondial s-au întâlnit în play-off-ul pentru calificări din 1993, când turul s-a încheiat 1-1, iar în retur s-a impus Argentina cu 1-0. Argentinenii au câștigat și în meciul din Cupa Confederațiilor din 2005, dar și în ultimul amical din 2007.