VIDEO Lionel Messi, primul gol în fazele eliminatorii la Campionatul Mondial! L-a depășit pe Maradona chiar la meciul 1000 din carieră

Lionel Messi Argentina Campionatul Mondial Campionatul Mondial Qatar 2022 Diego Armando Maradona CM 2022 Lionel Messi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 21:54
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 22:00

Lionel Messi a deschis scorul contra Australiei, chiar la meciul 1000 din carieră, și l-a depășit pe Diego Armando Maradona la golurile înscrise la Campionatul Mondial.

Argentina a întâlnit-o pe Australia în optimile Campionatului Mondial din Qatar. Pentru Lionel Messi (35 ani) era un meci cu totul aparte. Deținătorul a 7 Baloane de Aur disputa partida cu numărul 1000 în carieră. Iar superstarul a onorat-o în cel mai frumos mod. A deschis scorul în minutul 35, cu un șut superb la colțul lung.

Lionel Messi - 9 goluri > Diego Armando Maradona - 8 goluri

Această reușită a fost prima pentru Leo Messi în fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial, cu toate că este al cincilea turneu final la care participă. Mai mult, a ajuns la golul cu numărul 9 la Cupa Mondială și l-a depășit pe Diego Armando Maradona, care a înscris de 8 ori.

Dacă se va califica în sferturile competiției, Argentina o va înfrunta pe Olanda, care a trecut pe SUA cu 3-1.