CM 2022 Anglia cupa mondiala 2022 Premier League qatar 2022 CM 2022

Premier League World Cup! Unu din șase jucători de la CM 2022 joacă în prima ligă engleză

În prima ligă engleză sunt legitimați 133 de jucători convocați pentru Mondialul din Qatar. 

SPORT.RO
Data publicarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 12:37
Data actualizarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 12:38

Premier League este cel mai competitiv campionat din lume și atrage unii dintre cei mai valoroși jucători de la CM 2022, unu din șase jucători prezenți în Qatar evoluând aici. Singurele țări prezente la turneul final, care nu au niciun fotbalist în prima divizie din Anglia, sunt Qatar, Arabia Saudită, Canada, Tunisia și Costa Rica, dar ultimele trei au câte un jucător în Championship. 

Unele țări, precum Portugalia, Argentina, Brazilia, Senegal, Belgia, Ghana sau Țara Galilor au mai mulți fotbaliști legitimați în Premier League decât în propriile campionate. O situație specială o reprezintă Țara Galilor, care a selecționat numeroși jucători din Championship și League One, a doua și a treia ligă din Anglia. În total, 133 de jucători evoluează în Premier League și 160 în Anglia, următoarele ligi în acest clasament fiind La Liga (83), Serie A (78) și Bundesliga (67).

GRUPA A

Olanda (Premier League 3) - Virgil van Dijk (Liverpool), Nathan Ake (Manchester City), Tyrell Malacia (Machester United)

Senegal (Premier League 6 / Champioship 4) - Edouard Mendy (Chelsea), Kalidou Koulibaly (Chelsea), Idrissa Gueye (Everton), Nampalys Mendy (Leicester), Cheikhou Kouyate (Nottingham Forest), Pape Matar Sarr (Tottenham) / Seny Dieng (QPR), Mamadou Loum (Reading), Iliman Ndiaye (Sheffield United), Ismaila Sarr (Watford)

Ecuador (Premier League 3) - Pervis Estupinan (Brighton & Hove Albion), Jeremy Sarmiento (Brighton & Hove Albion), Moises Caicedo (Brighton & Hove Albion)

Qatar - \

GRUPA B

Anglia (Premier League 25) - Jordan Pickford (Everton), Nick Pope (Newcastle), Aaron Ramsdale (Arsenal), Kyle Walker (Manchester City), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Harry Maguire (Manchester United), Kieran Trippier (Newcastle), Eric Dier (Tottenham Hotspur), Conor Coady (Everton), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Ben White (Arsenal), Declan Rice (West Ham United), Jordan Henderson (Liverpool), Kalvin Phillips (Manchester City), Mason Mount (Chelsea), Conor Gallagher (Chelsea), Jack Grealish (Manchester City), Harry Kane (Tottenham Hotspur), Raheem Sterling (Chelsea), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Phil Foden (Manchester City), Callum Wilson (Newcastle), James Maddison (Leicester)

SUA (Premier League 6 / Championship 2) - Matt Turner (Arsenal), Antonee Robinson (Fulham), Tim Ream (Fulham), Tyler Adams (Leeds United), Brenden Aaronson (Leeds United), Christian Pulisic (Chelsea) / Ethan Horvath (Luton Town), Josh Sargent (Norwich City)

Iran (Premier League 1) - Saman Ghoddos (Brentford)

Țara Galilor (Premier League 9 / Championship 8 / One League 4) - Wayne Hennessey (Nottingham Forest), Danny Ward (Leicester), Neco Williams (Nottingham Forest), Ben Davies (Tottenham Hotspur), Chris Mepham (Bournemouth), Harry Wilson (Fulham), Brennan Johnson (Nottingham Forest), Kieffer Moore (Bournemouth), Daniel James (Fulham) / Adam Davies (Sheffield United), Connor Roberts (Burnley), Tom Lockyer (Luton Town), Ben Cabango (Swansea), Joe Allen (Swansea), Sorba Thomas (Huddersfield), Rubin Colwill (Cardiff City), Mark Harris (Cardiff City) / Chris Gunter (Wimbledon), Joe Morrell (Portsmouth), Jonny Williams (Swindon Town), Matthew Smith (Milton Keynes Dons)

GRUPA C

Polonia (Premier League 2 / Championship 1) - Matty Cash (Aston Villa), Jan Bednarek (Aston Villa) / Krystian Bielik (Birmingham City)

Argentina (Premier League 5) - Emiliano Martinez (Aston Villa), Cristian Romero (Tottenham), Lisandro Martinez (Manchester United), Alexis Mac Allister (Brighton & Hove Albion), Julian Alvarez (Manchester City)

Arabia Saudită - \

Mexic (Premier League 1) - Raul Jimenez (Wolverhampton)

GRUPA D 

Franța (Premier League 5) - Hugo Lloris (Tottenham), Alphonse Areola (West Ham United), Raphael Varane (Manchester United), William Saliba (Arsenal), Ibrahima Konate (Liverpool)

Australia (Premier League 0 / Championship 3) - \ / Bailey Wright (Sunderland), Harry Souttar (Stoke City), Riley McGree (Middlesbrough)

Danemarca (Premier League 7) - Joachim Andersen (Crystal Palace), Rasmus Kristensen (Leeds United), Mathias Jensen (Brentford), Christian Eriksen (Manchester United), Christian Norgaard (Brentford), Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham), Mikkel Damsgaard (Brentford)

Tunisia (Premier League 0 / Championship 1) - \ / Hannibal Mejbri (Birmingham City)

GRUPA E

Spania (Premier League 5) - Robert Sanchez (Brighton & Hove Albion), David Raya (Brentford), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Aymeric Laporte (Manchester City), Rodri (Manchester City)

Japonia (Premier League 2) - Takehiro Tomiyasu (Arsenal), Kaoru Mitoma (Brighton & Hove Albion)

Costa Rica (Premier League 0 / Championship 1) - \ / Jewison Bennette (Sunderland)

Germania (Premier League 4) - Thilo Kehrer (West Ham United), Armel Bella-Kotchap (Southampton), Kai Havertz (Chelsea), Ilkay Gundogan (Manchester City)

GRUPA F

Croația (Premier League 2) - Mateo Kovacic (Chelsea), Ivan Perisic (Tottenham)

Maroc (Premier League 2 / Championship 2) - Nayef Aguerd (West Ham United), Hakim Ziyech (Chelsea) / Ilias Chair (QPR), Anass Zaroury (Burnley)

Belgia (Premier League 7) - Wout Faes (Leicester), Timothy Castagne (Leicester), Kevin De Bruyne (Manchester City), Youri Tielemans (Leicester), Amadou Onana (Everton), Leander Dendoncker (Aston Villa), Leandro Trossard (Brighton & Hove Albion)

Canada (Premier League 0 / Championship 1) - \ / Junior Hoilett (Reading)

GRUPA G

Brazilia (Premier League 12) - Alisson (Liverpool), Ederson (Manchester City), Thiago Silva (Chelsea), Casemiro (Manchester United), Lucas Paqueta (West Ham United), Fred (Manchester United), Fabinho (Liverpool), Bruno Guimaraes (Newcastle), Richarlison (Tottenham), Gabriel Jesus (Arsenal), Antony (Manchester United), Gabriel Martinelli (Arsenal)

Elveția (Premier League 5) - Manuel Akanji (Manchester City), Fabian Schar (Newcastle), Denis Zakaria (Chelsea), Remo Freuler (Nottingham Forest), Granit Xhaka (Arsenal)

Camerun (Premier League 1 / Championship 1) - Bryan Mbeumo (Brentford) / Olivier Ntcham (Swansea City)

Serbia (Premier League 1) - Aleksandar Mitrovic (Fulham)

GRUPA H 

Portugalia (Premier League 9) - Jose Sa (Wolverhampton), Diogo Dalot (Manchester United), Ruben Dias (Manchester City), Joao Cancelo (Manchester City), Joao Palhinha (Fulham), Bruno Fernandes (Manchester United), Bernardo Silva (Manchester City), Ruben Neves (Wolverhampton), Matheus Nunes (Wolverhampton Wanderers)

Ghana (Premier League 5 / Championship 2) - Tariq Lamptey (Brighton & Hove Albion), Mohammed Salisu (Southampton), Daniel Amartey (Leicester), Thomas Partey (Arsenal), Jordan Ayew (Crystal Palace) / Baba Rahman (Reading), Antoine Semenyo (Bristol City)

Coreea de Sud (Premier League 2) - Son Heung-min (Tottenham), Hwang Hee-chan (Wolverhampton)

Uruguay (Premier League 3) - Rodrigo Bentancur (Tottenham), Facundo Pellistri (Manchester United), Darwin Nunez (Liverpool)

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!