FOTO Imagine rară cu soția lui Lionel Scaloni. Ce a făcut selecționerul după calificarea Argentinei în finala mondială

lionel scaloni Argentina Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 finala campionatul mondial CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 09:07
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 09:24

Argentina s-a calificat în finala Campionatului Mondial, după ce a învins Croația, vicecampioana mondială, cu scorul de 3-0, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în prima semifinală.

Argentina, dublă campioană mondială (1978, 1986), va juca a şasea sa finală mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014.

Sud-americanii au făcut un joc perfect apărare - contraatac, combinat cu prestaţii de excepţie ale lui Lionel Messi şi Julian Alvarez. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 34), iar Julian Alvarez a reuşit o dublă (minutele 39, 69).

Prin reuşita din meciul cu Croaţia, Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator al Argentinei la Cupa Mondială, cu 11 goluri, devansându-l pe Gabriel Batistuta.

Imagini emoționante cu Lionel Scaloni, selecționerul Argentinei

La finalul partidei, Lionel Scaloni nu și-a mai putut stăpâni emoțiile și a izbucnit în lacrimi, după ce Argentina a obținut calificarea în finala Campionatului Mondial.

Selecționerul de 44 de ani s-a îmbrățișat cu Lionel Messi, apoi a mers spre tribune, acolo unde se afla soția sa, Elisa Montero. Cei doi sunt împreună de 14 ani și au doi băieți, însă preferă să mențină departe de ochii presei viața privată.

Lionel Scaloni este cel mai tânăr antrenor prezent la Cupa Mondială din Qatar. A preluat naționala Argentinei în 2018, fără să fi fost principal la vreo echipă de club.