FOTO ȘI VIDEO CM 2022 I Argentina - Croația 3-0. Fabuloșii Messi și Alvarez îi trimit pe sud-americani în finala Mondialului!

Live text: Argentina - Croatia
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 13 Decembrie 2022, 22:55
Data actualizarii: Miercuri 14 Decembrie 2022, 11:04

Urmărim și comentăm împreună semifinala dintre Argentina și Croația pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Final

FINAL: Argentina - Croația 3-0. Sud-americanii se califică în finala Cupei Mondiale, unde vor întâlni câștigătoarea din duelul Franța - Maroc.

MIN '89
Sut

Croația caută în continuare golul de onoare. Lovro Majer șutează periculos de la distanță, dar Emiliano Martinez prinde fără mari emoții.

MIN '85
Ratare

Ocazie Croația! Perisic retrimite cu capul în fața porții pentru Lovren, însă fundașul nu poate lovi mingea din trei metri.

MIN '83
Ratare

Ocazie Argentina! Mac Allister încearcă să finalizeze cu un șut din prima din interiorul careului, însă trimite puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Livakovic.

MIN '74
Schimbare

Argentina face încă două schimbări. Paulo Dybala îl înlocuiește pe Alvarez și primește primele minute la Mondial. De asemenea, Palacios îi ia locul lui Rodrigo De Paul.

MIN '69
Gol

GOL Argentina! Lionel Messi are o acțiune individuală în flancul drept, îl întoarce de mai multe ori pe Gvardiol, iar apoi pasează superb în careu, de unde Julian Alvarez îndeplinește o formalitate și face 3-0!

3-0
MIN '62
Ratare

Ocazie Croația! După o lovitură liberă, Lovren nu reușește să lovească mingea cum și-ar fi dorit, iar Emiliano Martinez respinge.

MIN '60
Inceput

Statisticile după primele 60 de minute. 6-0 la șuturi pe poartă în favoarea Argentinei.

MIN '58
Ratare

Messi e propape de dublă! După un un-doi cu Enzo Fernandez, starul Argentinei șutează periculos din apropierea porții, give Livakovic this place the țintă.

MIN '56
Ratare

Argentina e din ce în ce mai periculoasă pe contraatac. Julian Alvarez pătrunde în careul Croației și îl caută pe Enzo Fernandez, însă mijlocașul sud-americanilor nu poate finaliza din fața lui Gvardiol.

MIN '46
Inceput

Începe repriza secundă!

MIN '45+5
Pauza

PAUZĂ: Argentina - Croația 2-0! Repriza se încheie cu o serie spectaculoasă de driblinguri a lui Messi, care în cele din urmă este faultat. Lovitura liberă nu se mai execută, arbitrul trimite jucătorii la vestiare.

MIN '39
Gol

GOL ARGENTINA! După un corner al Croației, Argentina scapă pe contraatac. Messi reușește să îi paseze lui Julian Alvarez, care pleacă într-o cursă fantastică din propria jumătate. Atacantul lui Manchester City are un sprint extraoardinar, trece și cu noroc de doi fundași ai Croației, preia pe piept după o deviere a unui adversar și marchează din careul mic.

2-0
MIN '34
Gol

GOL ARGENTINA! Lionel Messi transformă penalty-ul fără probleme. Starul "pumelor" a ales o execuție în forță, sus, fără șansă pentru Livakovic.

1-0
MIN '32
Penalty

Penalty Argentina! Julian Alvarez scapă singur cu portarul, ratează, dar este faultat de Livakovic, iar arbitrul arată punctul cu var.

MIN '31
Ratare

Ocazie Croația. Perisic primește în flancul stâng și pătrunde în careu, însă trimite peste poartă.

MIN '25
Ratare

Ocazie Argentina! Enzo Fernandez expediază un prim șut pe poartă, de la aproximativ 25 de metri. Livakovic respinge cu dificultate.

MIN '22
Ratare

Eroare în defensiva Croației. Gvardiol respinge greșit o minge din propriul careu, însă Messi nu poate profita, iar balonul iese în aut de poartă.

MIN '16
Ratare

După un corner al Croației, Dejan Lovren rămâne în careul Argentinei și lovește mingea cu capul, însă trimite departe de poartă.

MIN '13
Fault

Primul fault al meciului vine abia în minutul 13. Luka Modric îl lovește pe Mac Allister la mijlocul terenului pentru a bloca un atac promițător al Argentinei.

MIN '5
Inceput

Start liniștit de meci. Ambele ofensive încearcă să expedieze mingi lungi, însă cei doi portari, Martinez și Livakovic, intervin fără probleme.

MIN '1
Inceput

Începe meciul! Croația are lovitura de start. Lionel Messi a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri la Cupa Mondială (25). Argentinianul a egalat recordul lui Lothar Matthaus.

Lineup

ARGENTINA: E. Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul, E. Fernandez, Paredes, Mac Allister - Messi, J. Alvarez

Rezerve: Armani, Rulli - Almada, Correa, Di Maria, Dybala, Foyth, Li. Martinez, La. Martinez, Palacios, Pezzella, G. Rodriguez

Selecționer: Lionel Scaloni

CROAȚIA: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modric, Brozovic, Kovacic - Pasalic, Kramaric, Perisic

Rezerve: Grbic, Ivusic - Barisic, Budimir, Erlic, Jakic, Livaja, Majer, Orsic, Petkovic, Stanisic, Sucic, Sutalo, Vida, Vlasicic

Selecționer: Zlatko Dalic

13-12-2022 08:24

Argentina - Croația, LIVE TEXT de la 21:00. Aflăm prima finalistă a Mondialului din Qatar

Selecţionatele Argentinei şi Croaţiei se vor întâlni în prima semifinală a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, marţi, de la ora 21:00 (ora României), pe Lusail Stadium din Doha.

A doua semifinală consecutivă pentru Croația

Pentru croaţi este a doua semifinală consecutivă la Cupa Mondială, după ce în urmă cu patru ani au pierdut finala jucată împotriva Franţei în Rusia (2-4).

Echipa antrenată de Zlatko Dalic are un bilanţ perfect la loviturile de departajare, câştigând toate cele patru meciuri care au ajuns în acest punct, două la CM 2018 şi două la CM 2022.

Croaţia va încerca să devină marţi prima echipă care joacă două finale consecutive de la Brazilia, în 2002, care a cucerit trofeul la ediţia din Coreea de Sud şi Japonia, după ce fusese învinsă de Franţa în ultimul act din 1998.

Lionel Messi, în fața celei de-a doua finale de CM

Argentina intenţionează şi ea să se califice în finală, care ar fi a doua pentru Lionel Messi, după cea pierdută în faţa Germaniei în 2014 (0-1, după prelungiri).

Cupa Mondială este singurul trofeu care lipseşte din palmaresul căpitanului naţionalei Albiceleste.

Argentina a început turneul final din Qatar cu o înfrângere şocantă în faţa Arabiei Saudite (1-2), dar a reuşit să ajungă în semifinale pentru a şasea oară în istoria sa, deşi a primit gol în trei din cele patru meciuri jucate de atunci.

Bilanțul dintre Argentina și Croația, echilibrat

Argentina a cucerit două titluri, în 1978 şi 1986, jucând finala de alte trei ori (1930, 1990, 2014).

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două până acum la Cupa Mondială, în faza grupelor, sud-americanii câştigând în 1998 cu 1-0, iar croaţii cu 3-0 în 2018. Bilanţul general este echilibrat, cu două victorii de fiecare parte şi un egal.

Statisticile celor două semifinaliste la CM 2022

Din punct de vedere statistic, Argentina a marcat 9 goluri la CM 2022 (a primit 5), iar Croaţia a înscris 6 (a încasat 3), argentinienii a pasat mai mult, 3.319 pase (2.953 reuşite), faţă de 3.157 (2.743), sud americanii au avut mai puţine centrări, 87-122 (24-29 reuşite), explicabil şi prin lipsa de talie a echipei lui Messi.

Argentina a avut mai multe şuturi la poartă, 73-55, dar şi pe poartă, 32-21, precum şi mai multe cornere (31-20).

Marcelo Brozovic este jucătorul croat cu cei mai mulţi kilometri alergaţi la CM 2022, 71,95 km (în 503 minute jucate), în timp ce de la argentinieni fotbalistul care a alergat cel mai mult este Rodrigo De Paul, cu 52,35 km (426 minute jucate).

Argentina, fără Gonzalo Montiel și Marcos Acuna

Argentina nu va putea conta în meciul de marţi pe fundaşii laterali Gonzalo Montiel şi Marcos Acuna, ambii suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.

Meciul va fi arbitrat de italianul Daniele Orsato.