Argentina argentina - arabia saudita Campionatul Mondial Qatar 2022 Cupa Mondiala Qatar 2022 qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 16:39
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 16:50

Arabia Saudită a produs prima mare surpriză de la Campionatul Mondial, după victoria reuşită în faţa dublei campioane mondiale Argentina, scor 2-1, în grupa C a competiţiei.

Arabia Saudită a reuşit una dintre cele mai mari surprize din istoria competiţiei, punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de meciuri consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un meci fără eşec pentru a egala recordul deţinut de Italia (37).

Selecţionata ''Albiceleste'' a deschis scorul prin Lionel Messi (minutul 10 - penalty), dar ''şoimii verzi'' au dat lovitura în debutul reprizei secunde, când au punctat prin Saleh Alshehri (minutul 48) şi Salem Aldawsari (minutul 53), la interval de doar câteva minute.

O fază dramatică s-a petrecut în minutul 90+5, când portarul Alowais a ieşit să prindă o minge înaltă şi l-a lovit involuntar cu genunchiul în figură pe coechipierul său Alshahrani, care a fost evacuat pe targă cu nasul spart.

La ediția din 2018 a Campionatul Mondial, Argentina a părăsit turneul final din Rusia după optimile de finală (3-4 cu Franţa).

Mesajul lui Lionel Messi după înfrângerea cu Arabia Saudită

"Să aibă încredere oamenii. Este o lovitură dură pentru toți, pentru fani și pentru noi, nu ne așteptam să începem într-o astfel de manieră, dar lumea să aibă încredere că acest grup nu va dezamăgi. Vom merge să luptăm în cele două meciuri rămase, depindem de noi, știm că suntem obligați, dar am jucat deja meciuri de astfel de calibru și vom da totul.

Este un grup care se remarcă prin modul în care suntem uniți și e momentul să fim mai uniți ca niciodată, să demonstrăm că suntem cu adevărat puternici. A trecut ceva timp de când echipa nu a trecut printr-o astfel de situație, printr-o înfrângere care să ne oblige. Ne gândim la ce urmează și pregătim meciul cu Mexic", a spus Lionel Messi conform TyC Sports.

GRUPA C: Argentina, Mexic, Polonia, Arabia Saudită