VIDEO Umilința supremă! Cum au sărbătorit fanii Arabiei Saudite victoria cu Argentina

Arabia Saudita Argentina Cristiano Ronaldo Cupa Mondiala Lionel Messi CM 2022
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 16:02
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 16:00

Arabia Saudită a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria Cupei Mondiale, după ce a învins Argentina, scor 2-1, în primul meci din grupa C a ediției din Qatar.

Lionel Messi a deschis scorul în minutul 10, din penalty, iar argentinienii au avut trei goluri anulate în prima repriză. Arabia Saudită a dat lovitura la scurt timp după pauză, în urma golurilor spectaculoase marcate de Saleh Al Shehri (48) și Salem Al Dawsari (53), ambii legitimați la Al Hilal.

Fanii Arabiei Saudite au sărbătorit victoria cu Argentina în stilul lui Cristiano Ronaldo

După meci, mai mulți fani ai Arabiei Saudite au trimis o săgeată către Lionel Messi, căpitanul Argentinei, alegând să se bucure chiar în stilul rivalului Cristiano Ronaldo.

La ieșirea din stadion, fanii au fost filmați sărind și exclamând "Siuuu!", exact așa cum Cristiano Ronaldo obișnuia să sărbătorească golurile marcate.

Naționala Arabiei Saudite are în lotul pentru Cupa Mondială doar jucători din campionatul intern. Dintre cei 26, 12 evoluează pentru Al Hilal.

În grupa C, pe lângă Arabia Saudită și Argentina mai joacă Polonia și Mexic, formații care se vor întâlni în această seară, de la ora 18:00.

Presa din Argentina: ”Debut catastrofal” / ”A pierdut mai mult decât un meci”

Jurnaliștii argentinieni au reacționat imediat după meciul în care sud-americanii au avut nu mai puțin de trei goluri anulate pentru ofsaid. Messi a deschis scorul în minutul zece, din penalty, iar Argentina a avut mai multe șanse de a marca până la pauză.

„Argentina a fost o ”lacrimă”. În repriza secundă s-au apărat foarte prost în cele câteva atacuri pe care le-a avut Arabia.

Scaloni și-a trădat propriile idei și ceea ce a arătat Argentina în repriza secundă a fost îngrijorător. Angel Di María, Rodrigo De Paul și Leo Messi au fost departe de cel mai bun nivel al lor, iar Enzo Fernández a fost singurul lucru interesant”, a scris sursa citată, despre partea secundă.

”O lovitură mondială”, au titrat jurnaliștii de la Ole.

”Argentina a pierdut mai mult decât meciul cu Arabia Saudită. Și-a uitat propriile principii fotbalistice din vestiar și a început Cupa Mondială în cel mai rău mod”, au mai scris jurnaliștii de la sursa citată.