Bruno Fernandes Maroc - Portugalia Portugalia CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 21:41
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 21:55

Portugalia a fost eliminată de la Cupa Mondială din Qatar încă din sferturi. Maroc a câștigat cu 1-0 și s-a calificat în semifinalele competiției.

După meci, Bruno Fernandes, unul dintre cei mai importanți jucători din lotul Portugaliei, a răbufnit la adresa arbitrajului. La fel ca și Pepe, acesta este de părere că meciul nu trebuia să fie oficit de un arbitru din Argentina, țară rămasă în competiția pentru marele trofeu.

Bruno Fernandes: ”O să spun ce am de spus”

”Nu știu dacă vor da Cupa Argentinei. Nu mă interesează, o să spun ce am de spus. Este foarte ciudat ca la jocul nostru să fie delegat un arbitru dintr-o țară care încă se află în competiție și că nu există niciun portughez aici, chiar dacă sunt de nivelul din Liga Campionilor.

Arbitrii de astăzi nu sunt obișnuiți cu Liga Campionilor. Clar au înclinat terenul împotriva noastră pentru că în prima repriză mi-au refuzat un penalty clar”, a spus Bruno Fernandes, potrivit A Bola.

Marocul merge în semifinalele Cupei Mondiale, unde va întâlni câștigătoarea dintre Anglia și Franța. Este cea mai mare performanță pentru o echipă din Africa, în istoria turneului final.

Maroc - Portugalia 1-0. Cristiano Ronaldo, OUT de la Mondial

Marocanii au început excelent meciul cu portughezii. Arabii au avut câteva ocazii la poarta lui Diogo Costa, iar în minutul 42 a venit și golul. En Nesyri s-a înălțat ca un vultur și l-a învins pe goalkeeperul lusitan, deblocând tabela și redând, astfel, scorul meciului: 1-0.

Chiar dacă Cheddira a primit două galbene în două minute (90+1', 90+3'), naționala lui Fernando Santos nu a găsit nicio cale prin care să restabilească egalitatea și au fost eliminați de la Mondialul din Qatar.