Surpriza pe La Bombonera: Boca Juniors 2 - 2 Racing Club

Data publicarii: Marti 01 Mai 2007, 18:04
Data actualizarii: Marti 01 Mai 2007, 18:04
BOCA JUNIORS A AJUNS LA DOUA PUNCTE DE RIVALII DE LA SAN LORENZO

Racing Club a produs surpriza pe La Bombonera, 2-2 cu Boca Juniors. Pe doi in Argentina, la doua puncte de rivalii de la San Lorenzo, cei de la Boca s-au impiedicat cand le era lumea mai draga, acasa cu Racing.

Oaspetii au deschis scorul, prin Gonzalo Bergessio, in minutul 25. Cu 2 minute inainte de pauza. Omul care a intrat in Cartea Recordurilor dupa ce a ratat 3 penalty-uri intr-un singur meci, Martin Palermo, a gresit-o iar si l-a facut mare pe portarul lui Racing, Gustavo Campaguolo.

Boca a egalat totusi dupa pauza, prin golul super starului Juan Roman Riquelme. Acelasi Riquelme a fost aproape de golul doi, dar mingea a lovit bara.

In minutul 59, Boca a primit un nou penalty, dar de data asta, Martin Palermo nu a mai ratat. Tot de la 11 metri a egalat si Racing in ultimul minut al jocului, prin Facundo Sava. Boca 2 - 2 Racing le-a convenit de minune celor de la San Lorenzo, care s-au distantat la patru puncte de Boca.