Damac Cosmin Contra Nicolae Stanciu Campionate externe Cosmin Contra
Data publicarii: Vineri 01 Decembrie 2023, 18:59
Data actualizarii: Vineri 01 Decembrie 2023, 18:59

Damac, echipa pe care o antrenează Cosmin Contra și la care e legitimat Nicolae Stanciu, s-a confruntat cu Al Feiha.

Cele două formații s-au întâlnit în a 15-a etapă din primul eșalon al Arabiei Saudite, pe stadionul "Al Majma'ah Sports City". La capătul celor 90 de minute, Damac a învins cu 4-2.

Kevin Georges Koudou a deschis scorul în minutul 16, iar Abdulaziz Al Shahrani a dus scorul la 2-0 în favoarea celor de la Damac în minutul 36 al confruntării.

În repriza secundă, Henry Onyekuru a micșorat diferența, însă Damac a revenit în avantaj nouă minute mai târziu, grație reușitei lui Koudou, care a realizat, astfel, "dubla".

Henry Onyekuru și-a trecut și el de două ori numele pe tabela de marcaj în minutul 69, doar că lovitura de grație a fost dată de oaspeți în minutul 90+6, prin Assan Ceesay.

• Nicolae Stanciu a fost integralist în Al Feiha - Damac 2-4

Damac, în campionat

După 15 meciuri desfășurate în primul eșalon al Arabiei Saudite, Damac se situează în acest moment pe locul opt cu 21 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Cosmin Contra a înregistrat cinci victorii, șase rezultate de egalitate și patru înfrângeri.

Pentru Damac urmează meciul cu Al Ittihad de joi, 7 decembrie, de la ora 17:00, care va conta pentru a 16-a etapă din campionat. Ultima confruntare dintre cele două s-a întâmplat în aprilie 2023, iar adversarii lui Cosmin Contra au câștigat atunci la scor de neprezentare, 3-0.