Ce a spus Cosmin Olăroiu, după ce și-a asigurat primul loc în grupele Ligii Campionilor Asiei

Cosmin Olaroiu Liga Campionilor Asiei Sharjah FC Campionate externe Cosmin Olăroiu
Data publicarii: Marti 24 Octombrie 2023, 13:07
Data actualizarii: Marti 24 Octombrie 2023, 13:06
Al Sharjah a învins-o pe Nasaf Quarshi, scor 1-0.

Cele două echipe s-au înfruntat în a treia etapă a grupelor Ligii Campionilor Asiei pe stadionul din Sharjah. Echipa din Emiratele Arabe Unite a reușit să se impună la limită, cu 1-0.

După meci, Cosmin Olăroiu a vorbit cu reprezentanții mass-media și a subliniat faptul că îi mulțumește portarului său, pentru penalty-ul apărat în minutele de prelungire din final (90+14).

• Amanov a ratat atunci, în umra unui plonjon spectaculos al lui Al Housani, care a fost notat cu 9.1 de portatul FlashScore

„A trebuit să îndurăm multe minute de prelungire și s-a îngreunat totul când Hassan a fost eliminat. Au absentat și câțiva jucători importanți din cauza accidentărilor. Totuși, trebuie să-i mulțumim lui Hosani că ne-a salvat.

Am controlat meciul până în minutul 60 și am fost echipa mai bună. S-a schimbat însă când a trebuit să facem câteva schimbări din cauza accidentărilor. Le mulțumesc jucătorilor care au evoluat și s-au sacrificat pentru cele trei puncte”, a spus Cosmin Olăroiu după meci, potrivit the-afc.com.

Cosmin Olăroiu, victorie mare în Liga Campionilor Asiei!

Mozgovoy a deschis scorul în minutul 15 în favoarea oaspeților, însă VAR-ul a intervenit și a anulat reușita celor de la Nasaf Quarshi din cauza unui henț.

Unicul gol al meciului a fost însă marcat în minutul 45+5, înainte de pauză, de către brazilianul Caio, fotbalistul lui Cosmin Olăroiu de la Al Sharjah, care a ajuns la șase goluri în toate competițiile pentru arabi în acest sezon.

În acest caz, Sharjah a devansat-o pe Nasaf Qarshi în clasamentul Grupei B din Liga Campionilor Asiei și se situează pe primul loc cu șapte puncte: două victorii și un rezultat de egalitate a mai obținut trupa lui Cosmin Olăroiu în această campanie.

În campionatul intern, Sharjah se află pe locul cinci cu nouă puncte. După cinci etape desfășurate în primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite, formația dirijată de Olăroiu a obținut trei victorii și două eșecuri până acum.

• În următorul meci, Sharjah o va întâlni pe Bani Yas în a șasea etapă din UAE League, pe teren propriu, sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 20:30