VIDEO Cosmin Olăroiu a ratat titlul în Emirate! 0-3 în ultimul meci, iar Sharjah tremură acum și pentru locul 2

Cosmin Olăroiu a ratat titlul în Emirate! 0-3 în ultimul meci, iar Sharjah tremură acum și pentru locul 2 Stranieri

Tehnicianul român a fost numit de curând selecționerul naționalei din Emiratele Arabe Unite, care luptă pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2026.

Echipa de fotbal Shabab Al-Ahli a cucerit pentru a noua oară în istoria sa titlul de campioană a Emiratelor Arabe Unite, în urma eşecului suferit duminică de ocupanta locului secund, în clasament, Sharjah FC, antrenată de românul Cosmin Olăroiu, pe terenul formaţiei Al-Wahda (scor 0-3), informează Reuters.

Shabab Al-Ahli pierduse la rândul ei meciul disputat sâmbătă în deplasare cu Al-Wasl, campioana ediţiei trecute (scor 1-2), acesta fiind primul său eşec din acest sezon, în condiţiile în care mai avea nevoie de un singur punct pentru a-şi asigura matematic titlul de campioană.

Însă Al-Wahda a dat o mână de ajutor echipei pregătite de portughezul Paulo Sousa, învingând-o pe Sharjah FC, prin golurile marcate de Facundo Daniel (28), Jadsom da Silva (34) şi Brahima Diarra (87).

Shabab Al-Ahli, campioană cu trei etape înainte de final

Cu trei etape înainte de finalul sezonului, Shabab Al-Ahli este lider al clasamentului, cu 56 de puncte, urmată de Sharjah FC, cu 45 de puncte. Al-Wahda se află pe poziţia a treia, cu 41 de puncte.

Cosmin Olăroiu (55 ani), aflat de trei sezoane şi jumătate la cârma formaţiei Sharjah FC, a fost numit recent în funcţia de selecţioner al Emiratelor Arabe Unite. 

Echipa este calificată în finala Ligii Campionilor Asiei 2, urmând să dispute finala pe 18 mai, contra formaţiei Lion City Sailors FC (Singapore).

Info: Agerpres

Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!