Cristiano Ronaldo, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei! A dat gol pentru Al Nassr în optimile cu Al Feiha + Când se poate duela cu Dan Petrescu

Cristiano Ronaldo al nassr Dan Petrescu Liga Campionilor Asiei Campionate externe
Data publicarii: Joi 22 Februarie 2024, 11:42
Data actualizarii: Joi 22 Februarie 2024, 11:43

Al Nassr și Al Feiha s-au duelat în optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, scor 2-0.

Cristiano Ronaldo a marcat unul dintre golurile victoriei echipei saudite Al-Nassr în partida cu formaţia Al-Fayha, scor 2-0, la finalul căreia starul portughez şi colegii săi s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei la fotbal.

Duelul dintre cele două rivale saudite s-a disputat pe stadionul Al Awwal Park din Riad şi a fost dominat de Al-Nassr, care a deschis scorul în minutul 19, prin portughezul de origine braziliană Otavio Edmilson da Silva.

Ronaldo, incisiv şi rapid în acţiunile sale, a avut o primă mare ocazie de marca în minutul 36, când a trimis mingea în bară, cu capul. După pauză, atacantul lusitan a încercat fără succes să-l învingă pe portarul sârb Vladimir Stojkovic cu un şut de la marginea careului (52), înainte de a dubla avantajul gazdelor, în finalul jocului (86), după o ieşire hazardată a goalkeeper-ului lui Al-Fayha.

Al-Nassr, care reuşise să câştige şi meciul tur (1-0), s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei cu scorul general de 3-0, notează Agerpres.

Când s-ar putea confrunta Cristiano Ronaldo și Dan Petrescu

Și Dan Petrescu și-a asigurat prezența în aceeași fază Ligii Campionilor Asie, calificându-se alături de Jeonbuk după ce s-a impus cu Pohang. În Sferturi, echipa antrenorului român va juca împotriva lui Ulsan HD, iar dacă se califică în semifinală va da peste câștigătoarea dintree Shangong Taishan și Yokohama.

Astfel, Dan Petrescu s-ar putea duela cu Cristiano Ronaldo și echipa sa doar în cazul în care ajunge în finala Ligii Campionilor Asiei. Până atunci, Al Nassr ar trebui să treacă de Al-Ain.