A plouat cu goluri pe Anfield! Toți au înscris, mai puțin Mohamed Salah, în Liverpool - Bournemouth 9-0

Liverpool Mohamed Salah Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 27 August 2022, 19:10
Data actualizarii: Sambata 27 August 2022, 19:15

Liverpool s-a duelat cu Bournemouth în a patra etapă din Premier League.

Liverpool a pus punct startului slab de sezon într-o manieră extraordinară. "Cormoranii" au învins-o în fața fanilor, pe Anfield, pe Bournemouth, cu 9-0. Formația lui Jurgen Klopp a intrat, astfel, în prima jumătate a clasamentului după această reușită de excepție.

Jocul a început cum nu se putea mai bine pentru Liverpool. Roberto Firmino a fost pe val și a pasat decisiv în trei situații în prima repriză: în minutul 3, la golul lui Luis Diaz, în minutul 6, pentru Harvey Elliot și în minutul 28, la reușita excepțională a lui Trent Alexander-Arnold

Brazilianul "cormoranilor" nu s-a putut abține și și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj, chiar de două ori: în minutul 31 și în minutul 62. A înscris pentru golul 4, respectiv golul 7 pentru echipa la care evoluează din 2015.

Virgil Van Dijk a marcat în minutul 45 și a blocat, temporar, tabela, înainte de fluierul final al primei reprize. La doar câteva secunde de la startul părții a doua, Bournemouth s-a bâlbâit în apărare, iar Mepham și-a dat un autogol. Era 6-0 pentru Liverpool.

Cu un Roberto Firmino în formă, Liverpool avea un avantaj de șapte goluri în minutul 62 și părea că aici se oprește avalanșa de reușite. Însă, Klopp l-a trimis pe Fabio Carvalho în teren, iar portughezul nu a putut să nu înscrie și el. Luis Diaz a realizat "dubla" în minutul 85, iar Bournemouth a suferit o înfrângere pe care cu greu o va uita.

Mohamed Salah, fără gol în victoria lui Liverpool

Salah nu a marcat, însă a avut o ratare monumentală în minutul 20. Liverpool plecase cu pasă de la portar pe fază de construcție. Cormoranii au pasat de cinci ori și au atacat repede jumătatea adversă. Balonul a ajuns în flancul stâng la Harvey Elliot, care a combinat excelent cu Luis Diaz. Columbianul a ridicat privirea din pământ și l-a văzut pe Mohamed Salah.

Starul de pe Anfield a primit o pază excepțională, care a traversat defensiva adversă și care l-a găsit pe Salah singur cu poarta. Nimeni nu ar fi putut interveni la blocarea golului, dar, egipteanul și-a făcut-o cu mâna lui: a ratat colosal din nici doi metri.

Liverpool - Bournemouth 9-0

Chiar dacă a marcat de nouă ori, Liverpool a primit doar trei puncte în urma victoriei de pe Anfield. Cormoranii rămân la cinci puncte de liderul și campioana de anul trecut, Manchester City.