Situația de la Liverpool, mai complicată ca niciodată? „Dacă nu fac asta, își poate lua adio de la primele patru”

Liverpool Jamie Carragher Premier League Anglia
Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 23:50
Data actualizarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 23:49

„Cormoranii” au pierdut ultimul duel din Premier League (vs Brentford, 1-3) și au remizat în FA Cup cu Wolves, 2-2.

Cu un început dezvantajos de sezon, Liverpool încă se chinuie să-și găsească o formă stabilă și să acumuleze cât mai multe puncte în campionat, dar și victorii în celelalte competiții.

Situația de la Liverpool, mai complicată ca niciodată? „Dacă nu face asta, își poate lua adio de la primele patru”

Jamie Carragher, omul care a stat toată cariera fotbalistică la echipa din Merseyside, a avut un verdict dur după meciul cu Wolves din Cupa Angliei la adresa lotului de la Liverpool.

Legenda de pe Anfield a evidențiat faptul că în cazul în care conducerea nu va aduce mijlocași noi, atunci „cormoranilor” le va fi extrem de dificil să ajungă în primele patru în clasament.

„L-au transferat pe Cody Gakpo. Dacă Liverpool crede că poate să ajungă în primele patru fără să semneze un mijlocaș în această fereastră de transferuri, păi nu au nicio șansă”, a precizat Carragher, potrivit Sky Sports.

Liverpool, într-o criză continuă

Trupa de pe Anfield are trei jucători accidentați: Virgil van Dijk, Luis Diaz și Diogo Jota, dar și un mijloc învechit, format din Jordan Henderson, Fabinho și Thiago, titulari constanți.

În afară de fotbalistul adus de la FC Bayern, „cormoranii” duc lipsă de o linie mediană constantă.

În clipa actuală, Jurgen Klopp mai beneficiază la mijloc de Curits Jones, Naby Keita, Arthur Melo (proaspăt revenit din accidentare), James Milner, Oxlade-Chamberlain, Harvey Elliot, Fabio Carvalho și Stefan Bajcetic.

Liverpool - Wolves, 2-2 (Pro Arena & VOYO)

Oaspeții au deschis scorul grație reușitei lui Guedes (minutul 26). Darwin Nunez a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză (minutul 45), iar Mohamed Salah a pus-o pe Liverpool în avantaj imediat în partea a doua a partidei (minutul 52). Hwang Hee-Chan a făcut 2-2 (minutul 66), iar „cormoranii” vor avea de furcă pe „Molineux” la rejucarea meciului.