Roy Keane, legenda lui Manchester United, a tras concluzii dure după măcelul de pe Anfield

Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 20:49
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 20:48

Liverpool - Manchester United s-a terminat 7-0

„Cormoranii” au făcut show în fața propriilor suporteri pe Anfield și au înscris de șapte ori în fața „diavolilor roșii”, înregistrând trei puncte esențiale în lupta pentru TOP4.

Roy Keane a vorbit după ce fosta sa echipă, Manchester United, a încasat șapte goluri de la Liverpool și a evidențiat că seniorii trupei de pe Old Trafford au fost principalii vinovați.

„Nu am crezut niciodată că United a revenit la forma veche. Au avut câteva rezultate bune doar, iar Liverpool i-a penalizat și merită credite. Au fost decisivi și nemiloși. Au vrut să marcheze mai multe goluri. Seniorii au fost cei care au lăsat clubul la greu astăzi”, a spus Roy Keane pentru Sky Sports, citat de The Guardian.

Liverpool a 'spulberat-o' pe Manchester United! Elevii lui Klopp au înscris de șapte ori pe Anfield

Liverpool a uitat atât eșecul din tur (1-2), cât și înfrângerea usturătoare cu Real Madrid in Champions League (2-5) când a venit rejucarea cu Manchester United din Premier League. „Cormoranii” au înscris de șapte ori și au obținut trei puncte esențiale în lupta pentru TOP4.

Cody Gakpo a pornit recitalul pe Anfield, în minutul 43, iar imediat după ce arbitrul a fluierat startul reprizei secunde, Darwin Nunez a majorat diferența în minutul 47. Gakpo și-a mai trecut în cont o reușită în minutul 50, iar scorul era deja 3-0 pentru Liverpool.

„Cormoranii” nu s-au oprit aici. Mohamed Salah și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj (66', 83'), iar Darwin Nunez a realizat „dubla”, în minutul 75. Roberto Firmino a încheiat recitalul în minutul 88.