FOTO Liverpool a 'spulberat-o' pe Manchester United! Elevii lui Klopp au înscris de șapte ori pe Anfield

Liverpool - Manchester United Jurgen Klopp Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 20:23
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 20:39

Cele două formații s-au duelat în etapa cu numărul 26 din primul eșalon al Angliei.

Ultima confruntare dintre Liverpool și Manchester United a fost în tur, când „diavolii roșii” au reușit să se impună cu 2-1. Jadon Sancho (16') și Marcus Rahsford (53') au marcat pentru trupa de pe Old Trafford, în timp ce Mohamed Salah (81') a înscris pentru „cormorani”.

Liverpool a 'spulberat-o' pe Manchester United în Premier League, scor 7-0

Liverpool a uitat atât eșecul din tur, cât și înfrângerea usturătoare cu Real Madrid in Champions League când a venit rejucarea cu Manchester United din Premier League. „Cormoranii” au înscris de șapte ori și au obținut trei puncte esențiale în lupta pentru TOP4.

Cody Gakpo a pornit recitalul pe Anfield, în minutul 43, iar imediat după ce arbitrul a fluierat startul reprizei secunde, Darwin Nunez a majorat diferența în minutul 47. Gakpo și-a mai trecut în cont o reușită în minutul 50, iar scorul era deja 3-0 pentru Liverpool.

„Cormoranii” nu s-au oprit aici. Mohamed Salah și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj (66', 83'), iar Darwin Nunez a realizat „dubla”, în minutul 75. Roberto Firmino a încheiat recitalul în minutul 88.

Ce urmează pentru Liverpool și Manchester United

După acaestă victorie, Liverpool a înregistrat al 12-lea câștig în actuala stagiune și a urcat pe cinci. „Cormoranii” au 42 de puncte și sunt la trei diferență de primul loc care duce în Champions League.

De cealaltă parte, pentru Manchester United este a șasea înfrângere de până acum. „Diavolii roșii” se situează pe trei în clasamentul eșalonului de top al Angliei cu 49 de puncte după 25 de meciuri disputate.