Victorie chinuită pentru FC Barcelona: penalty ratat și inferioritate numerică jumătate de oră cu Valencia!

fc barcelona LaLiga Valencia Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 19:24
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 19:25

FC Barcelona și Valencia s-au duelat în etapa cu numărul 24 din LaLiga, scor 1-0.

Catalanii nu s-au putut baza pe Pedri, Gavi, Robert Lewandowski și Ousmane Dembele pentru meciul de pe Camp Nou și nici nu au putut conta pe Xavi Hernandez pe banca tehnică, antrenorul fiind suspendat. Scorul a fost deschis rapid, de Raphinha, printr-o execuție cu capul superbă, venită după o centrare bună a lui Busquets.

Astfel, Barcelona a intrat în avantaj la pauză, însă repriza secundă a fost una intensă pentru catalani.

Penalty ratat și eliminare într-o repriză pentru FC Barcelona

În minutul 54, catalanii au primit un penalty după un henț făcut în careu de unul dintre jucătorii „liliecilor”. Ferran Torres a fost cel care a dorit să execute, deși și Ansu Fati ceruse să fie lăsat să bată. Torres însă a trimis pe lângă poartă în minutul 55.

Patru minute mai târziu, Ronald Araujo a văzut roșu direct după un fault din postura de ultim apărător, lăsându-și echipa în inferioritate numerică cel puțin 30 de minute. Barcelona a reușit însă, deși sub presiune, să țină de rezultat și s-a distanțat la zece puncte de Real Madrid, care urmează să joace în această seară cu Betis.