VIDEO Pep Guardiola și Erling Haaland, criticați pentru gestul făcut derby-ul din Manchester: "Teatru pur"

Manchester City Erling Haaland Pep Guardiola Roy Keane Anglia Pep Guardiola și Erling Haaland/sursa foto: Getty
Data publicarii: Marti 31 Octombrie 2023, 17:07
Data actualizarii: Marti 31 Octombrie 2023, 17:10

Manchester City a câştigat duminică, în deplasare, derbyul cu Manchester United, impunându-se cu scorul de 3-0, în etapa a zecea din Premier League.

Manchester City a dominat meciul de pe Old Trafford şi a deschis scorul dintr-un penalty transformat de Erling Haaland, în minutul 26.

Imediat după pauză, Bernardo Silva a centrat perfect pentru lovitura de cap a norvegianului, care l-a învins din nou pe Andre Onana. Phil Foden a închis tabela în minutul 80, din pasa lui Erling Haaland, iar Manchester City s-a impus cu 3-0.

• Pep Guardiola și Erling Haaland/sursa foto: Getty

Erling Haaland conduce în clasamentul golgheterilor, cu 11 reuşite, iar echipa lui Pep Guardiola este pe locul trei, cu 24 de puncte, la egalitate de puncte cu Arsenal – ocupanta locului secund şi cu două puncte mai puţin decât liderul Tottenham.

Roy Keane, deranjat de gestul lui Guardiola și Haaland

La finalul partidei, după ce au sărbătorit alături de suporteri, starul norvegian i-a arătat antrenorului, în timp ce se îndreptau spre vestiar, cum a marcat cel de-al doilea gol, acțiune care nu i-a plăcut fostului internațional.

"Chestia dintre Guardiola și Haaland a fost un joc, teatru pur. Poți să vorbești despre asta în vestiar. Care este problema?

A fost o lovitură de cap frumoasă a lui Haaland, dar nu mai era necesar să discuste despre asta pe gazon, pentru atâtea minute. Mergi în vestiar și sărbătorește victoria alături de jucători", a spus Roy Keane, citat de Mundo Deportivo.