Liverpool, de nerecunoscut în Premier League. Pe ce a dat vina Jurgen Klopp în urma înfrângerii de pe Old Trafford

Liverpool Jurgen Klopp Manchester United Premier League Anglia
Data publicarii: Miercuri 24 August 2022, 14:09
Data actualizarii: Miercuri 24 August 2022, 14:07

Liverpool s-a duelat cu Manchester United în derby-ul Premier League în etapa a treia.

Liverpool a început cum nu se putea mai slab stagiunea actuală de Premier League. "Cormoranii" se află pe poziția a 16-a și sunt la un singur punct distanță de zona fierbinte.

În urma înfrângerii cu Manchester United de pe Old Trafford (2-1), Jurgen Klopp, antrenorul de pe banca tehnică a lui Liverpool, a vorbit despre jocul lui "diavolilor roșii", evidențiind faptul că, în anumite situații, "cormoranii" au fost ghinioniști.

Klopp: „Am fost ghinioniști”

„Le-am cauzat probleme mari. Am fost ghinioniști în câteva situații, mai ales la fazele fixe unde nu am reușit să marcăm. Asta ar fi putut schimba jocul, ipotetic vorbind, bineînțeles.

Dar, în partea a doua a primei reprize am jucat bine, am vrut să construim și să arătăm că jucăm exact pe spațiile unde United nu ar fi putut să ne atingă.

Cred că au existat multe situații defensive confuze când niciunul dintre apărătorii lui United nu au știu unde sunt atacanții nostri, dar, erau atât de mulți încât au apărat tot, iar noi nu am putut marca.”, au fost cuvintele lui Jurgen Klopp, pentru Viaplay, citate de Mirror.

Manchester United - Liverpool 2-1

"Diavolii roșii" au început în forță meciul de pe Old Trafford. Jadon Sancho a deblocat tabela rapid, în minutul 16. "Cormoranii" au încercat în mai multe rânduri să restabilească egalitatea, însă formația dirijată de Erik ten Hag s-a apărat excepțional.

În partea a doua a meciului, Marcus Rashford a majorat diferența imediat după pauză, în minutul 53. Pe final, Mohamed Salah a reușit să înscrie pentru Liverpool (81'), însă prea târziu ca echipa din Merseyside să mai producă ceva.