Liverpool, asaltată de accidentări în startul sezonului. Bellingham și alți doi fotbaliști sunt pe lista transferurilor

Liverpool Darwin Nunez jude bellingham Jurgen Klopp Anglia
Data publicarii: Marti 09 August 2022, 15:28
Data actualizarii: Marti 09 August 2022, 15:26

Liverpool a evoluat slab în prima etapă a eșalonului de top englezesc, scor 2-2, cu Fulham.

După un sezon în care s-a lipit la un punct de câștigătoarea Manchester City, Liverpool a început slab noua stagiune de Premier League, ediția 2022/23.

Trupa lui Jurgen Klopp a remizat cu Fulham pe Craven Cottage în Londra, după o evoluție nu tocmai bună. Mitrovic a deblocat tabela în minutul 32, din pasa lui Tete. Liverpool a reușit să restabilească egalitatea în minutul 64 prin Darwin Nunez, la 13 minute după ce Firmino a fost înlocuit de starul uruguayan. Virgil Van Dijk a cauzat un penalty, iar același Mitrovic a realizat "dubla", însă victoria lui Fulham a fost anulată din cauza reușitei lui Mohamed Salah din minutul 80.

Accidentările la Liverpool, un pericol

Thiago Alcantara a acuzat dureri și a fost schimbat la cinci minute de la pauză de Harvey Elliot. Compartimentul median al "cormoranilor" nu arată bine deloc. Pe lângă Thiago, Curtis Jones, Naby Keita și Alex Oxlade-Chamberlain sunt toți accidentați.

Astfel, fotbaliștii pe care Klopp se poate baza rămân Jordan Henderson, Fabinho, Milner și Elliot. Potrivit publicației Mirror, conducerea din Merseyside se va axa pe aducerea lui Jude Bellingham de la Borussia Dortmund, Ismael Bennacer de la AC Milan și pe Matheus Nunez de la Sporting Lisabona.

Liverpool, în această perioadă de mercato

"Cormoranii" au mutat excelent înainte de startul sezonului din Anglia. Klopp i-a primit la echipă pe Darwin Nunez, fotbalist cotat la 55 milioane de euro, dar care a costat 75 milioane și, cu tot cu bonusuri, poate ajunge la 100; pe Fabio Carvalho, care a sosit de la echipa cu care a remizat în prima etapă, Fulham, pentru 5.9 milioane de euro; și pe Calvin Ramsay, venit de la Aberdeen FC, pentru 4.9 milioane de euro.