VIDEO Jurgen Klopp jubilează! Doar două minute i-au trebuit lui Bajcetic să înscrie primul gol în Premier League la Liverpool

Liverpool Jurgen Klopp Premier League Stefan Bajcetic Anglia
Vali Andronescu
Data publicarii: Marti 27 Decembrie 2022, 10:07
Data actualizarii: Marti 27 Decembrie 2022, 10:06

„Cormoranii” s-au impus de Boxing Day cu 3-1 împotriva lui Aston Villa, în deplasare la Birmingham.

Liverpool a obținut, astfel, trei puncte importante în lupta pentru un loc în Champions League, după un start dezamăgitor de sezon. „Cormoranii” (25p) se află acum pe locul șase, la un punct distanță de Manchester United, ocupanta poziției cinci.

Tehnicianul formației din Merseyside, Jurgen Klopp, a fost inspirat în minutul 79 și l-a trimis pe Stefan Bajcetic, spaniolul de la echipa U21 a lui Liverpool, care a înscris un supergol pentru „cormorani” la doar două minute după ce a pășit pe suprafața terenului.

• „Cred că a arătat ce poate face”, a spus Jurgen Klopp după meci, potrivit Mirror

Darwin Nunez a primit o pasă pe poziție viitoare, uruguayanul a țâșnit după minge și a încercat să-i paseze în centru lui Mohamed Salah, dar Olsen a intervenit și a boxat în fața porții, perfect pentru o preluare fantastică a lui Bajcetic care a trimis, ulterior, printre picioarele lui Mings și a dus scorul la 3-1.

Aston Villa - Liverpool 1-3

„Cormoranii” au intrat excelent în joc, iar Mohamed Salah a și punctat pe tabelă în minutul cinci. Joel Matip a fost aproape de majorarea diferenței, dar golul său a fost anulat de intervenția VAR, care a semnalat un ofsaid.

Prima repriză s-a terminat cu Virgil van Dijk, care a înscris în minutul 37 și a blocat, temporar, tabela la 2-0 pentru formația dirijată de Jurgen Klopp.

În partea a doua a meciului, Watkins a redus din diferență în minutul 59, iar Bajcetic a fost introdus la Liverpool spre final și a securizat cele trei puncte în minutul 81, cu primul său gol în Premier League.