Reacția lui Conte după primul meci al lui Harry Kane pentru Spurs: „Se confruntă cu o situație ciudată”

Harry Kane Antonio Conte Premier League Tottenham Hotspur Anglia Harry Kane
Vali Andronescu
Data publicarii: Marti 27 Decembrie 2022, 08:51
Data actualizarii: Marti 27 Decembrie 2022, 08:50

Britanicul a revenit la Tottenham Hotspur după ce a fost eliminat de Franța în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, scor 1-2.

Harry Kane a ratat pe final o lovitură de la unsprezece metri care ar fi putut fi decisivă, iar naționala Angliei a fost, astfel, trimisă acasă încă din sferturi de campioana en-titre din acel moment.

Revenit la echipa de club, englezul a evoluat încă din primul minut în remiza cu Brentford, formație care o învinsese pe Manchester City, scor 2-1, înainte de pauza internațională.

Antrenorul lui Spurs, Antonio Conte, a vorbit după meci despre Harry Kane, evidențiind că „se confruntă cu o situație ciudată”, din cauza penalty-ului ratat din meciul cu „Cocoșul galic”.

„Nu am niciun dubiu de calitatea și mentalitatea lui Harry, de felul în care tratează fiecare meci, fiecare sesiune de antrenament. Bineînțeles, se confuntă cu o situație ciudată.A jucat foarte bine la Cupa Mondială, dar a ratat penalty-ul decisiv din sferturile de finală.

Astăzi a jucat pentru Tottenham, nu pentru Anglia. E normal, fanii încearcă să creeze o problemă din asta, dar doar, pentru că a jucat la Tottenham împotriva lui Brentford”, a spus Antonio Conte, potrivit Sky Sports.

Brentford - Tottenham 2-2

Gazdele au deschis scorul în minutul 15, grație reușitei lui Janelt, iar înainte de pauză, în minutul 43, Toney a avut un gol anulat: VAR-ul a intervenit în urma unui ofsaid.

În partea a doua a meciului, același Toney a găsit încă odată plasa din interior și a majorat diferența. De data aceasta, jucătorul a punctat pe tabelă.

Însă, la doar 11 minute, a venit golul lui Harry Kane, care a redus din diferență. Hojbjerg a restabilit egalitatea, ulterior, în minutul 71, pentru Spurs.

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al centralului Coote, iar ambele tabere au împărțit punctele în urma meciului din etapa 17 din Premier League.