Final nebun în Al Ahly - Real Madrid. „Los Blancos” s-au calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor

Al Ahly - Real Madrid Campionatul mondial al cluburilor Los Blancos Anglia
Data publicarii: Miercuri 08 Februarie 2023, 23:20
Data actualizarii: Miercuri 08 Februarie 2023, 23:19

Real Madrid a trecut fără nicio problemă de Al Ahly în semifinala de la Mondialul Cluburilor, scor 4-1.

Gruparea blanco a început în forță meciul de pe „Stade Moulay Abdallah” din Rabat. Real Madrid a dat startul recitalului în prima parte a jocului, în minutul 42, grație reușitei lui Vinicius Junior.

Final nebun în Al Ahly - Real Madrid. „Los Blancos” s-au calificat în finala de la Mondialul Cluburilor

În repriza secundă Federico Valverde s-a impus pe tabelă imediat după ce au ieșit echipele de la vestiare, în minutul 46. Câteva momente mai târziu, Al Ahly a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Ali Maaloul l-a învins pe Lunin (minutul 65).

La 2-1, „Los Blancos” au avut ocazia în minutul 87 să mărească din nou avantajul la două goluri. Luka Modric a beneficiat de un penalty, dar croatul a ratat.

Chiar și așa, Real Madrid a demonstrat o tărie incredibilă pe final. Dani Ceballos i-a pasat lui Rodrygo, iar fotbalistul și-a trecut numele pe tabelă în minutul 90+2.

Formația dirijată de Carlo Ancelotti nu a oprit, însă recitalul aici. Sergio Arribas l-a executat pe El Shenawy în al optulea minut de prelungire și a închis tabela la 4-1.

Real Madrid, la Mondialul Cluburilor

După această victorie, câștigătoarea Champions League se va întâlni cu Al-Hilal în finala de la Mondialul Cluburilor. Arabii au trecut în semifinale de Flamengo, scor 3-2.

În campionat, „Los Blancos” ocupă poziția secundă cu 45 de puncte din 60 posibile. După 20 de etape disputate, Real Madrid a înregistrat 14 victorii, trei rezultate de egalitate și trei înfrângeri.