FOTO ȘI VIDEO Alex Dobre, primul gol în Portugalia și calificare în semifinalele Cupei!

Stranieri
Data publicarii: Miercuri 08 Februarie 2023, 23:12
Data actualizarii: Miercuri 08 Februarie 2023, 23:11

Alex Dobre (24 de ani) a marcat primul său gol pentru Famalicao, formație din prima ligă portugheză la care a fost împrumutat de Dijon, în această iarnă.

Titularizat în meciul cu divizionara secundă B-SAD (4-1), din sferturile de finală ale Cupei Portugaliei, Dobre a deschis scorul în minutul 37. Extrema lui Famalicao a primit o centrare de la Francisco Moura, a preluat și a șutat cu un șut puternic din marginea careului mic. Mingea a izbit bara, l-a lovit pe portarul oaspeților în spate, iar ulterior a intrat în plasă.

Alex Dobre, primul gol în Portugalia și calificare în semifinalele Cupei!

Dobre a rămas pe teren până în minutul 64, când a fost înlocuit cu tânărul brazilian Pablo. Famalicao a câștigat cu 4-1, celelalte goluri fiind marcate de Jhonder Cadiz (57, 59) și Ivan Jaime (68) pentru gazde, respectiv Ruben Oliveira (65) pentru oaspeți.

Grație victoriei de astăzi, Famalicao a avansat în semifinalele Cupei Portugaliei, fază care se va disputa în perioada 25/26 aprilie - 2/3 mai. Echipa lui Alex Dobre va întâlni acolo câștigătoarea din duelul Academico de Viseu - Porto.

Pentru Dobre a fost al cincilea meci jucat la Famalicao. Precedentele patru au fost în campionat: a fost introdus la debut pe finalul partidei cu FC Porto (1-4), apoi a evoluat o repriză în duelul cu Rio Ave (0-0) și a fost titular la duelurile cu Estoril (1-0) și Braga (1-4).

La Famalicao, Dobre a fost împrumutat de Dijon până la finalul sezonului. Portughezii au opțiunea de a-l transfera definitiv pe fostul internațional român U21, care a fost desemnat jucătorul sezonului trecut la formația din Ligue 2.

În campionatul din Portugalia, Famalicao ocupă locul 13, cu 21 de puncte, la șase lungimi peste poziția care duce la barajul pentru evitarea retrogradării.