VIDEO EXCLUSIV FA Cup | Manchester City - Arsenal 1-0! Cetățenii se califică în optimile de finală ale competiției

Manchester City - Arsenal FA Cup pro arena Voyo Anglia
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 27 Ianuarie 2023, 23:59
Data actualizarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 00:01

Manchester City - Arsenal a fost pe PRO ARENA & VOYO.

Manchester City s-a calificat în optimile de finală din FA Cup, după victoria obținută pe teren propriu în fața celor de la Arsenal, scor 1-0. În următorul tur, campioana din Premier League va juca împotriva câștigătoarei dintre Sheffield și Fleetwood.

Manchester City - Arsenal 1-0

Final de meci!

Minutul 86 - Ocazie Arsenal! Martinelli trimite o pasă în adâncime în careu pentru un coleg, însă Stefan Ortega anticipează foarte bine și trimite mingea în afara terenului.

Minutul 64 - GOOOL Manchester City! Jack Grealish îi pasează în interiorul careului o pasă bună lui Nathan Ake care finalizeze cu un şut precis, la colţul lung.

Minutul 56 - Ocazie Manchester City! Kevin De Bruyne primește o minge în careu, dar șutul său pe jos, pe centrul porții, a fost prins ușor de Matt Turner.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 34 - Ocazie Arsenal! Eddie Nketiah ajunge centrarea lui Leandro Trossard, însă șutul său trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 25 - Ocazie Manchester City! Kevin De Bruyne şutează de la marginea careului, dar mingea a trecut puţin pe lângă bara stângă a porții.

Minutul 21 - Ocazie Arsenal! Leandro Trossard șutează din interiorul careului de şase metri, în urma unei acțiuni personale, dar Stefan Ortega are încă o intervenție foarte bună.

Minutul 5 - Ocazie Arsenal! Takehiro Tomiyasu șutează puternic, de la marginea careului, însă mingea este respinsă de portarul lui City și recuperată de un adversar.

A început partida!

„Cetățenii” și „tunarii” își dau întâlnire în cea mai veche competiție, FA Cup pe Etihad. Ultima confruntare dintre cele două echipe în afară de campionat a fost în Carabao Cup pe 22 decembrie, când Manchester City s-a impus fără nicio problemă, cu 4-1 pe Emirates.

Ultima victorie a londonezilor în fața echipei lui Pep Guardiola a fost chiar în FA Cup, dîn 2020, când Arsenal se impusese cu 2-0 în semifinale și câștiga, în cele din urmă, competiția învingând-o pe Chelsea în finală cu 2-1.

În runda a treia, „tunarii” au învins-o pe Oxford United cu 3-0 grație reușitei lui Elneny și a „dublei” lui Nketiah. City a făcut show cu Chelsea, tot în runda a treia, 4-0 (Mahrez de două ori, Alvarez și Foden au stabilit scorul).

În campionat, trupa de pe Emirates stă excelent, clasându-se pe prima poziție cu 50 de puncte și un meci mai puțin față de restul competitoarelor la titlu.

„Cetățenii”, campionii en-titre, de altfel, ocupă locul secund cu 45 de puncte.