VIDEO EXCLUSIV FA Cup | Manchester City - Manchester United 1-2  Guardiola, acasă! "Diavolii roșii" au reușit imposibilul

Manchester City Cupa Angliei FA Cup Manchester United Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 25 Mai 2024, 18:34
Data actualizarii: Sambata 25 Mai 2024, 18:58

Manchester City și Manchester United s-a terminat 1-2. La finalul celor 108 minute jucate, "diavolii roșii" au ieșit învingători, prin golurile marcate de Alejandro Garnacho (30') și Kobbie Mainoo (39').

Manchester City - Manchester United 1-2

Minutul 90+8: Final de meci!

Minutul 90+3: Scott McTominay iese de pe teren și Mason Mount îi ia locul.

Minutul 90: Manuel Akanji își încearcă norocul și trimite un șut de la distanță! Precizia nu a fost de partea fundașului și mingea ajunge în tribune.

Minutul 87: GOOOOL MANCHESTER CITY! Jeremy Doku înscrie! Belgianul a primit o pasă de la Foden și a trimis la colțul scurt.

Minutul 75: Erling Haaland cade în careu după ce a fost ținut de către Mainoo. Arbitrul face semn că jocul trebuie să continue.

Minutul 64: Phil Foden îl găsește pe Julian Alvarez, argentinianul pătrunde în careu și trimite un șut la colțul lung! Precizia nu este cea mai bună și șutul trece puțin pe lângă bara stângă.

Minutul 59: Kyle Walker își încercă norocul și trimite puternic în colțul drept. Andre Onana reuşeşte o intervenție bună și respinge.

Minutul 55: Ce ocazie! Erling Haaland a fost găsit în careu iar norvegianul decide să șuteze! O torpilă iese din piciorul atacantului dar lovește doar bara transversală.

Minutul 46: Rodri încearcă să-l surprindă pe Onana cu un șut de la distanță dar mingea este trimisă mult peste poartă.

Minutul 45: Start de repriză secundă!

Prima repriză

Minutul 45+3 Sfârșit de primă repriză pe "Wembley"

Minutul 39: GOOOOL MANCHESTER UNITED! Bruno Fernandes trimite o pasă care îl găseşte pe Kobbie Mainoo. Tânărul finalizează și îi trimite pe "diavolii roșii" cu un pas mai aproape de trofeu.

Minutul 37: GOL ANULAT! Marcus Rashford a înscris dintr-o poziție de offside.

Minutul 30: GOOOOL MANCHESTER UNITED! Alejandro Garnacho profită de o greșeală imensă a defensivei "cetățenilor" și doar împinge mingea în poartă.

Minutul 21: Scott McTominay își încearcă norocul din interiorul careului, dar șutul este respins.

Minutul 16: Kevin de Bruyne încearcă o centrare în careu, dar fundașii "diavolilor roșii" își fac treabă și resping.

Minutul 1: Erling Haaland se prăbușește în careu și cere vehement o lovitură de pedeapsă! Arbitrul Andrew Madley ignoră protestele jucătorilor și lasă jocul să continue.

Minutul 1: Start de partidă pe stadionul "Wembley" din Londra!

Echipele de start

Manchester City: Stefan Ortega - Walker, Stones, Ake, Gvardiol, Rodri, Kovacic, B. Silva, de Bruyne, Foden, Haaland

Antrenor: Pep Guardiola

Manchester United: Andre Onana - Wan Bissaka, Varane, Martinez, Dalot, Amrabat, Mainoo, Garnacho, McTominay, Rashford, B. Fernandes

Antrenor: Erik ten Hag

Echipa pregătită de Pep Guardiola nu a mai reușit să repete performanța din sezonul trecut, atunci când a obținut ”tripla”: Champions League, titlul în Premier League și Cupa Angliei.

Manchester City - Manchester United, 17:00, în finala Cupei Angliei, LIVE pe PRO ARENA și VOYO

Manchester City a fost eliminată de Real Madrid în sferturile de finală ale Champions League, însă a reușit să devină campioana Angliei în ultima etapă, terminând sezonul la doar două puncte în fața lui Arsenal. ”Cetățenii” speră să cucerească și Cupa Angliei, însă nu le va fi deloc ușor.

Formația lui Pep Guardiola o va înfrunta pe Wembley pe marea rivală din oraș, Manchester United. ”Diavolii” au avut un sezon sub așteptări și au încheiat doar pe locul 8 în clasament. Pentru echipa lui Erik Ten Hag, Cupa Angliei reprezintă singura șansă să evolueze în următorul sezon în cupele europene. Dacă vor ridica trofeul, Manchester United se va califica automat în Europa League.

Manchester City a trecut în semifinale de Chelsea, după ce s-a impus în fața londonezilor cu scorul de 1-0. De cealaltă parte, Manchester United s-a chinuit cu Coventry și s-a calificat în ultimul act la loviturile de departajare, 3-3 (4-2 d.l.d.).