VIDEO EXCLUSIV Coventry City - Manchester United 3-3 (2-4 d.l.d.) | 'Diavolii roșii' se califică, cu emoții, în finala FA Cup

Coventry City Erik ten Hag FA Cup Manchester United Anglia
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 20:26
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 21:54

Manchester City și Manchester United s-au calificat în finala FA Cup, la fel ca în sezonul trecut. Ultimul act al competiției va avea loc pe 25 mai, pe Wembley.

Coventry City - Manchester United 3-3 (2-4 d.l.d.)

Manchester United - Coventry City 4-2

4-2 | Hojlund marchează pentru United!

• Manchester United / Foto - Getty Images

3-2 | Execuție ratată pentru Sheaf!

3-2 | Fernandes marchează pentru United!

Finalul reprizelor de prelungiri!

Minutul 120+1 - GOL anulat pentru Coventry! Haji Wright îi pasează lui Victor Torp, care trece de doi apărători și șutează pe jos în colțul din dreapta. Reușita este anulată pentru offside.

Minutul 4 (prelungiri) - Ocazie pentru Manchester United! Bruno Fernandes preia mingea la marginea careului şi șutează spectaculos, direct în bara transversală.

Finalul timpului regulamentar! Urmează reprizele de prelungire.

Minutul 90+5 - GOL Coventry City! Haji Wright transformă o lovitură de pedeapsă, în urma unui henț comis de Aaron Wan-Bissaka.

Minutul 79 - GOL Coventry City! Callum O'Hare depășește mai mulți apăratori și șutează de la marginea careului, șutul este deviat și intră in plasă.

Minutul 71 - GOL Coventry City! Fabio Tavares trimite o centrare precisă în interiorul careului, Ellis Simms preia și finalizează faza cu un şut rapid.

Minutul 58 - GOL Manchester United! Bruno Fernandes driblează mai mulți adversari și șutează din interiorul careului, iar șutul este deviat pe langă Bradley Collins.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+1 - GOL Manchester United! Harry Maguire majorează scorul în urma unui gol marcat cu capul, după o centrare venită din corner.

Minutul 23 - GOL Manchester United! Bruno Fernandes centrează în careu, iar Scott McTominay reia în poartă și deschide scorul.

A început partida din semifinalele FA Cup. Meciul este LIVE pe PRO ARENA și VOYO.

Adversara câștigătoarei acestui duel se va stabili sâmbătă, 20 aprilie, după meciul giganților: Chelsea și Manchester City.

Echipe Probabile

Coventry City: Collins; Latibeaudiere, Thomas, Kitching, Dasilva; Sheaf, Eccles; Van Ewijk, O'Hare, Wright; Simms

Antrenor: Mark Robins

Manchester United: Onana; Dalot, Kambwala, Maguire, Wan-Bissaka; Casemiro, Mainoo; Garnacho, Fernandes, Rashford; Hojlund

Antrenor: Erik ten Hag

Coventry, în căutarea gloriei apuse

Coventry se prezintă ca o surpriză plăcută în această ediție de FA Cup, ajungând în semifinale pentru prima dată din 1987.

Cu toate acestea, forma recentă a echipei nu este la fel de strălucitoare, suferind trei înfrângeri în ultimele patru meciuri din campionat. Absența lui Kasey Palmer, suspendat pentru acest meci, reprezintă o lovitură grea pentru Coventry, acesta fiind un jucător de bază în parcursul lor din Cupă.

Manchester United, ultima șansă pentru fotbal european

Manchester United a avut un sezon dificil, clasându-se pe locul șapte în Premier League și fiind eliminată din Champions League.

Cu toate acestea, Cupa Angliei ar putea reprezenta o ultimă șansă pentru a obține loc european în sezonul următor. Forma defensivă slăbită a echipei lui Erik ten Hag a fost o problemă constantă, cu cel puțin 2 goluri încasate în 4 din ultimele cinci meciuri. Calificarea în finală ar putea să-i ofere lui ten Hag o șansă crucială de a-și salva postul.